Gündem

Ordu’da korona test kiti kapasitesi arttırıldı

5 Nisan 2020 tarihi itibariyle numune kabul etmeye ve Covid-19 testlerini yapmaya başlayan Ordu Millet Sağlığı Laboratuvarının deneme kapasitesi, Vali Seddar Yavuz’un girişimleri sonucu alınan yeni Real-Time PCR cihazları ve ekipmanları ile birlikte iki katına çıkarıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Vali Seddar Yavuz, “Sağlık Bakanlığınca sağlanan Real-Time PCR cihazının Ordu Halka Sağlığı Laboratuvarına gönderilmesiyle birlikte 5 Nisan 2020 tarihinden itibaren Covid-19 testleri, ilimizde yapılmaya başlanmıştı. Bu testlerin ilimizde yapılabilir olması, kovid-19 salgını ile mücadelemizde bizlere büyük avantajlar sağladı. Zaman kaybı önlendi. Daha çok muhtemel vakaya deneme yapılarak, erkenden tedavi süreçleri başladı. Salgının yayılma hızı azaltıldı” dedi.

Ordu Halk Sağlığı Laboratuvarında daha pozitif deneme yapılabilmesi için gereklilik duyulan yeni Real-Time PCR cihazları ve ekipmanlarının temini için bir alıştırma başlattıklarını belirten Vali Yavuz, “İlimizdeki hayırsever meslek insanlarımızın maddesel katkı maddesi ve destekleriyle yeni Real-Time PCR cihazları ve ekipmanlarını satın alarak, Ordu Halk Sağlığı Laboratuvarımızın kapasitesini iki katına çıkardık. Laboratuvarımızı, daha çok sayıda deneme yapılabilecek duruma getirdik. Ordu Irk Sağlığı Laboratuvarımızın önemli bir ihtiyacının karşılanmasında bizlere yardım olan, katkıda bulunan hayırsever meslek insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu şehrin yöneticisi olarak, bizler her türlü tedbirleri alıyoruz. Kovid-19 salgınıyla mücadelede Ordu ili olarak iyi durumdayız. Ama, fazla daha iyi durumda olmak için vatandaşlarımızı da alınan tedbirlere bir zaman daha uymaya gösteri ediyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Koronavirüs günlerinde gıda güvenliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu