Biyografi

Prof.Dr.Ercüment Ovalı

Ercüment Ovalı Biyografisi

Hematoloji uzmanı olan profesör doktor Ercüment Ovalı İstanbul, Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankasında çalışmaktadır.

Ercüment Ovalı, 1961 yılında Kırklareli‘nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında Samsun, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1991 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesinde İç hastalıkları ihtisasını bitirdi. daha sonra Kanbilim üst ihtisasını 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Ercüment Ovalı, Öğretim üyeliği hayatına 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Esas Bilim dalında başladı. 1994 yılında Doçent 1999 yılında Profesör oldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanbilim bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010 tarihinde İstanbul, Acıbadem Labcell gözenekli olan laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Yükümlü Müdürü oldu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın 59’u yurt dışı makale elde etmek üzere 370 den artı yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

2002 yılından itibaren 18 yıldır hücresel çare ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Durumu Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

2003 yılından sonradan Karadeniz Teknik Üniversitesi namına ülkemizin birincil GMP (Good manufacturing practice) laboratuarının Trabzon’da kuruluşunda proje koordinatörü olarak etkinlik gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje zarfında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk yükümlü müdür olarak Mezenkimal kökhücreler ilk kez edinmek üzere 14 öbür hücre tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 tarihinden itibaren Acıbadem sıhhat grubu hastaneleri GMP ve Hücresel tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Sıradaki Haber :  Boris Vasilievich Spassky

Yaptığı manâlı araştırmalar aralarında, sözde ahenkli nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 rahatsızlık bir seride %50 azalmaya niçin olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın sürekli diğer manâlı çalışması ise dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır. 2013’den bu yana TUBA kök hücreli kurul üyesi olarak tayin yürüten Ovalı’nın 21 farklı hücreli tedavi ürünü, 4 adet doku mühendisli ürünü bulunuyor.

2017 yılında Kan ve kök hücreden yapay cilt üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, Amerika’dan En İyi Deneyde Kullanılan Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Ercüment Ovalı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

2 Nisan 2020 tarihinde TÜBİTAK, Youtube kanalı üzerinden “COVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme” Başlıklı bir sanal konferans gerçekleştirdi. Sanal konferansa katılan isimlerden biri de Prof. Dr. Ercüment Ovalı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu