Biyografi

Prof.Dr.Mustafa Hasöksüz

Mustafa Hasöksüz Biyografisi

Cerrahpaşa Baytar Fakültesi Klinik Öncesi Bilimler Bölümü Veterinerlik Viroloji Başlıca Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesidir.

Mustafa Hasöksüz, 1966 yılında doğmuştur. 1984 – 1989 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi, Baytar Fakültesinde okuyup Baytar doktor olarak mezun oldu. 1990 – 1996 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi, Sağlık Durumu Bilimleri Enstitüsünde Veteriner Mikrobiyoloji dalında “Marmara Bölgesindeki Dinç Koyunların Kan Serumlarında Elisa Yöntemi Ile Listeria Monocytogenese Karşısında Oluşan Antikorların Saptanması Ve Listeriozis Üzerine Etiolojik-Epizootiolojik Incelemeler” adlı tezi ile doktorasını tamamladı.

Mustafa Hasöksüz, 2001 yılında ABD’de Ohio State Üniversitesinde Basic SAS Programs istatistik eğitimine katıldı. 2006 yılında Ohio State Üniversitesi Hayvan ve İnsan Coronavirüs araştırmaları eğitimine katıldı.

2004 yılında Doç.Dr. olan Mustafa Hasöksüz, 2009 yılında Profesör olmuştur.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz , İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Klinik Öncesi Bilimler Bölümü Veterinerlik Viroloji Asıl Bilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz , 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Sıhhat Bakanlığı dürüst kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Afiyet Bakanlığı, yeni herif koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Katıldığı bir televizyon programında korona virüsüyle ilgili talimatlar yapan Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, koronavirüs salgınının bulaşma zincirinin kırılmasıyla bir süre sonra etkisini kaybedeceğini belirterek, bu virüsün biyolojik savaş unsuru olarak laboratuarlarda üretildiği iddialarına da tarafsızlık getirdi. Bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Prof. Hasöksüz, “Virüsün incelenmesiyle böyle bir müdahale olup olmadığı kolaylıkla ortaya çıkarılır” diye konuştu. Prof. Hasöksüz, Çinlilerin yarasa ve böcek gibi sıra dışı gıdalarla beslenmesinin nedeninin de kalabalık bir nüfus ve gıda sınırlılığı sebebiyle bu müşteri alışkanlıkların geliştiğini ifade etti.

Sıradaki Haber :  Bernd Schuster

Normal sabunlarla yapılan temizliğin 40 saniye, antibakteriyal etkili sabunlarla ise 20 saniye kadar sürmesinin daha faydalı olacağını açıklayan Hasöksüz, ellerin yıkanması esnasında yapılanın eldeki gözeneklere girmiş olan virüsleri sabun ve suyla elden akıtmak olduğunu açıklama etti.

Alkolün virüslerin hücreli duvarını parçalamada fazla daha kısa sürede etkili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hasöksüz, el dezenfektanları konusunda ise çekincesi olduğunu açıklama etti.

El dezenfektanlarından pozitif kullanılmasından endişe duyduğunun altını çizen Hasöksüz bunun nedeninin ise dezenfektanlar içerisinde hücrenin yapısını bozan maddeler bulunması olduğunu söyledi.

El dezenfektanlarının virüs veya bakterilerin hücresel yapısını bozarken aynı zamanda elin dış yüzeyindeki epidel dokuya da zarar verebileceğini belirten Prof. Hasöksüz böylece dezenfaktanların kullanımının gerisinde mutlaka ellerin suyla yıkanmasını öğüt etti.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Hakan Bayrakçı‘nın sorusu üstüne sıcak suyun virüslerin temizlenmesinde etkili bir usul olduğunu söyledi. Kendi operasyon odalarında temizliği buharla yaptıklarını açıklayan Hasöksüz, bir insanın oysa 42 dereceye dek sıcaklığa dayanabileceğini ifade ederek, kaynar suyla ellerin temizlenmeye kalkılmamasını istedi.

Eğer deterjan veya dezenfektanın olmaması halinde kaynar suyun virüs bulaşmış yüzeylerin temizlenmesinde kullanılabileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu