Biyografi

Prof.Dr.Necmettin Ünal

Necmettin Ünal Biyografisi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olmuştur.

Necmettin Ünal, 1961 yılında Elazığ’da doğmuştur. Bütün adı Mustafa Necmettin Ünal’dır. 1975 – 1978 yılları aralarında Bursa Erkek Lisesinde okudu. 1978 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. Doktor olarak mezuniyeti sonrasında iki buçuk yıl kadar Turhal’da hükümet tabipliği yaptı.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 1987 – 1993 yılları aralarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında uyuşma asistanlığı yaptı. Bu süreç içinde dokuz aylık bir periyot için Hollanda‘da Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümünde araştırmalarda bulundu. Aynı yerde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında bilirkişi hekim olarak 1993 – 1998 yılları aralarında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Bilirkişi olduktan kısa bir vakit sonradan yine Rotherdam’a gitti. Bir süre daha orada çalıştı, araştırmalarını tamamladı. Döndükten sonradan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniğinde, öbür yerlerinde çalıştı. Ama ağırlıklı olarak reanimasyonda çalıştı. Doçentliğini aldıktan sonradan adamakıllı yoğun bakımda çalışmaya başladı. O gün bugündür akademik hayatı ağırlıklı olarak yoğun bakımda geçiyor.

2003 yılında Ankara Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Anabilim Dalında Profesör olarak çalışmaya başladı.

Avrupa Yoğun Bakım Diplomasının Türkiye’deki birkaç jüri üyesinden birisidir. Avrupa yoğun bakımındaki, öbür yoğun bakım derneklerindeki değişik daha aşağı gurupların, mekanik ventilasyon sanki daha aşağı gurupların etkin üyesi konumundadır. Avrupa’da yoğun bakım eğitiminin standardizasyonu konusunda yürütülmekte olan ve Avrupa topluluğunun da iyice desteklediği eğitim programının Türkiye koordinatörü ve orada faal üyedir.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış 80-90 civarında makalesi vardır.

Sıradaki Haber :  Bill Clinton

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 22 Ekim 2019 tarihinde sepsis ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile “Global Sepsis Alliance” Dünya Ödülü verildi.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Afiyet Bakanlığı içten kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Afiyet Bakanlığı, yeni müşteri koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Veciz,
Prof. Dr. Alpay Cefa,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Aza Olduğu kuruluşlar :
2014 – Turkish Intensive Care Society Başkanı (Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı)
Avrupa Yoğun Bakım Derneğinin konsül üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu