Dünya

Rusya Devlet Başkanı Putin’den Covid-19 açıklaması: ‘Henüz zirveyi görmedik’

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 2 milyonda artı kişiye bulaşan ve 160 binden fazla kişinin ölümüne niçin olan korona virüs (Covid-19) salgınını aleyhinde Rusya’nın mücadelesi sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki korona virüs salgınına yönelik yetkililerle video konferans yöntemiyle buluşma gerçekleştirdi. Salgının devam ettiğini belirterek demin doruk noktasına ulaşmadıklarını açıklayan Putin, “Koşul hala kuvvet ve maalesef salgının yayılımı devam ediyor. Korona virüs bulaşan kişi sayısı artıyor” ifadelerini kullandı. Rus lider, salgının yalnızca Moskova’da yok, ülkenin diğer bölgelerine de büyüdüğünü belirtti. Putin, “Önleyici tedbirler sebebiyle bu süreci yavaşlatmayı başardık fakat ne yazık fakat salgın 85 bölgeye bulaştı” şeklinde konuştu.
Putin ülkede yayılan korona virüs salgınında yükseklik noktasına demin ulaşılmadığını belirterek, “Uzmanların da dediği gibi salgının zirve noktası hala önümüzde” diye konuştu. Salgında yayla adı verilen geçiş sürecinin kısaltılması için gerekenlerin yapılmasını vurgulayan Rusya Devlet Başkanı Putin, “En Fazla sayıda olgu kaydedildiğinde plato sürecinin geçiş süresinin azaltılması için her şeyi gerçekleştirmek gerekiyor” dedi.

“Tatil haftaları, karantina kısıtlamaları, izolasyon kuralları ve alınan diğer önlemler baştan sona biraz süre kazanmayı başardık” diyen Rus lider Putin, “Salgının yayılmasını yavaşlatmayı ve sağlık sistemimizi yeniden yapılandırmayı başardık. Kesinlikle ekonomiyi önlemek imkansız oysa salgının istihdam ve insanların gelirleri üzerindeki negatif etkilerini en üye indirmenin zorunlu olduğunu akılda tutarak özenli olacağız” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Trump: ”New York’tan herkes kaçıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu