Gündem

Sağlık Bakanı Koca: ‘Artan test sayımıza rağmen vaka artış hızımız azalıyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle video konferans aracılığıyla gerçekleştirdiği toplantının arkasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bu hafta sonu ikinci kere bildiri edilecek sokağa çıkma yasağı hakkında da konuşan Bakan Koca, tedbiri elden bırakmamak gerektiğine vurgu yaptı.

Afiyet Bakanlığı Bilkent yerleşkesinde gerçekleştirilen basın toplantısına katılan Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu olmadığı halde sokağa çıkmayan vatandaşlara ayrı bir pencere açarak, mücadelenin soyut kahramanları olarak nitelendirdi. Hem geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi’nde yasalaşan ‘Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası’ hakkında da konuşan Koca, bütün partilere teşekkür etti.

“Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmeyen kahramanlarıdır”

Bakan Koca, virüsün Türkiye’ye girişinden önce filyasyon çalışmalarına başladıklarını hatırlatarak, “Hazır bu uğraş yoluna girmişken, tedbirleri eskisinden fazla daha sıkı tutun. Virüsü sokağınızdan alıp evinize taşımayın. Evinizde kalın, kendinizi koruyun, sevdiklerinizi koruyun. Sosyal mesafe ve izolasyon kuralına uyun. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin soyut kahramanlarıdır. Abes sokaklar, abes meydanlar her gün bu savaşı yeniden kazandığımız alanlardır. Benden en fazla duyduğunuz sözcük filyasyondu. Tespit edilen vakalar üzerinden hastalığın yayılımını denetleme altına almamızda bize başarı kazandıran yöntem üzerinde durdum.

Temas zincirlerini bir bir gözetim altına aldığımızdan bahsettim. Filyasyon, salgın hastalık tedavisinde öteden beri aşina bir yöntemin adıdır. Salgın hastalıklarda birincil gaye hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Hekim olarak yayılmanın önünü kesmezseniz yalnızca tedaviyle sonuç alamazsınız. İlk vakadan beri özenle yürüttüğümüz bir tatbik bu. Virüsün ülkemize girişini geciktirdiğimiz vakit içerisinde bunun hazırlıklarını tamamladık. Bugüne değin filyasyon yapılan temaslı birey sayısı 322 bin 754 oldu. Filyasyon oranımız yüzde 97,5’e ulaştı. Bilhassa temaslılara ulaşma oranı ve süreleri yakından izlenmektedir” şeklinde konuştu.

“Erken tedaviye başlatmak önemli”

Covid-19 hastalığında erken tedaviye başlanmanın öneminden bahseden Bakan Koca, “Ülkemizin bulaşıcı hastalık mücadelesinde geçmiş tecrübeleri göz ardı edilemez. Bunun gerçekleşmesinde kuvvetli bir sıhhat sisteminin ve gelişmiş sağlık durumu data sisteminin olduğunu söylemek istiyorum. Bunlara sahip olmamız bizim şansımızdır. Bugüne dek sağlığa yapılan yatırımların ne değin yerinde olduğunu toplum olarak deneme ettik. Vakalara erken müdahale uğraş stratejimizin bir diğer yönünü oluşturmaktadır.

Sıradaki Haber :  Sağlık Bakanı Koca: 'Salgın riski ortadan kalkmış değil'

Çin’den gelen bilgilerin tersine kendi çare algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç başlattık. Özellikle filyasyon sonrası aile hekimlerimizle takibi yapılan hastalar da başlanan tedavinin etkisini fiziksel olarak gördük. 65 yaş üstü alt hastalığı olup kendisi başvuran hastalarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 11 iken, filyasyon sonrası takip aşağıda olan hastalarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 4 oldu. Erken tedaviye başlamanın bir diğer sonucu da hastalığın zatürreye dönüşme hızında gördüğümüz değişmedir. Bu doğal olarak yoğun bakım sayılarımıza da yansımaktadır” şeklinde konuştu.

“Tedbirler sonuç vermektedir”

Evde izolasyonun bir takım fiziksel sonuçlarını da paylaşan Koca, “Bu tedbirler netice vermektedir. Kısıtlama sonucunda ileri yaşta pozitif vaka sayısında keskin bir azalma görülmektedir. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı öncesi vakaların yüzde 35’i 65 yaş üzeriydi. Kısıtlamadan sonradan bu oran yüzde 18’e düştü. Evde kalmaya mecburi bırakılmanın kolay olmadığını biliyorum ama bu tedbirlerin ısrarla uygulanmasını talep ediyoruz. Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı sürat ve gayrette çalışmalarına devam etmektedir. Buna rağmen hastanelerimizin üstüne gelen yükte yavaşlama olduğunu görebilirsiniz” biçiminde konuştu.

“Bin 542 hastamız iyileşti”

Türkiye’de halihazırda olgu artışı olduğunu lakin önceki günlere oranla vaka hızının azaldığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, “Olgu sayımızda çoğalma devam etmektedir. Fakat bu artış hızının düşmekte olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki günlerde plato oluşturması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu saat itibariyle bugün sonucu çıkan 40 bin 270 test ile toplam deneme sayımız 558 bin 413 oldu.

Bugün eklenen 4 bin 353 vaka ile toplam olgu sayısı 78 bin 546’ya ulaştı. Bin 542 hastamız iyileşti. Toplamda Covid-19 hastalığını yenen 8 bin 631 vatandaşımız oldu. Büyüyen test sayımıza rağmen olgu çoğaltma hızımız azalıyor. Yoğun bakımdaki hasta sayımız azalıyor. İyileşip, taburcu olan olgu sayımız artıyor. Diğer ülkelerden farklıyız. Hastanelerimizin fazla yoğun olduğunu düşünüp belirtilerinizi göz ardı etmeyin, başvurun. Size hizmet verecek güce sahibiz. Halen yoğun bakımda olan hastalarımızın şikayeti olduğu halde geç başvurmuş kişiler olduğunu unutmayın. Biz bir İspanya, bir Amerika değiliz. Hastalığa erken engelleme imkanlarımız var. Tanı konan biriyle temasınız olduysa hiç vakit kaybetmeyin” dedi.

Sıradaki Haber :  Sağlık Bakanı Koca: 'Milletçe başımız sağ olsun'

Bakan Koca’dan yasa için teşekkür mesajı

Bakan Koca, Türkiye Büyük Halk Meclisi’nde grubu olan bütün partilerin ortak mutabakatıyla yasalaşan ‘Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi’ için özel bir parantez açarak, konuşmasının son bölümünde ilgili vekillere teşekkür etti. Koca, “Tedbirlere uyması azıcık güç gelebilir fakat ödülü büyük olacaktır. Ödül sıhhat, ödül sevdiklerimizi hayatta yetişmek. Özel bir teşekkürü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası teklifi ulu meclisimizde grubu bulunan bütün partilerin mutabakatıyla gündeme alınıp yasalaştı. Sağlık çalışanlarını şiddetten korumaya karşın en ayrıntılı yasanın çıkmasına vesile olan tüm vekillerimize, sağlık durumu çalışanlarım namına teşekkür ediyorum” dedi.

“Demin 23 Nisan’la ilgili karar alınmadı”

Bu hafta ikinci kez uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda yer alan Koca, 23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı’nın ise önümüzdeki hafta gündeme alınacağını söyledi. Koca, “Salgınla mücadelede bağlantı, uzaklık ve yalıtım son derece manâlı. Sokağa çıkma yasağının bu amaca hizmet ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilim Kurulu’nun bir tavsiye kurulu olduğunu unutmayalım. Bir karar merceği yok, öğüt kararları bölge bir kuruldur. Bilim Kurulu’nun 23 Nisan’la ilgili bir karar alınmadı. Henüz gündeme gelmedi, haftaya gündem olabilir” dedi.

“İlaç ve aşı işi ulusal ve stratejik bir iştir. sosyal ağ üzerinden yapılamaz”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı kadar sosyal ağ hesabı üzerinden yapılan açıklamayla ilgili sorulan soruya ise Bakan Koca, “Sözü edilen ilaç, milletlerarası bir hap firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye’de ruhsatlı bir hap. Akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan bir ilaç. Burada Covid-19’la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve klinik çalışmaların başladığını biliyoruz.

Biz Türkiye’de keza aşı keza de tedaviyle ilgili bütün egzersiz yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. Bununla ilgili, ilgili merkeze de 23 Mart’ta, ‘Aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun’ dedik. Oradan böyle bir cevap gelmedi. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Klinik araştırma için bizim çağrımıza yanıt verilebilirdi. İlaç ve aşı işi keza ulusal keza stratejik bir iştir. sosyal medya üzerinden yapılmaz. Milletlerarası bir firmanın ilacı böyle umutlar tüketilerek ifade edilemez” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haber :  Sağlık Bakanı Koca, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile bir araya geldi

“Tedbiri asla elden bırakmamalıyız”

Türkiye’de hayatın ne zaman normale döneceği konusunda ise Bakan Koca, “Biz tedbiri katiyen elden bırakmamalıyız. Biz süreci saydam bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz. Rakamları hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki günler, 1 hafta 10 gün içerisinde pik noktasına erişeceğimizi görüyoruz. Dünya örneklerinden edindiğimiz tecrübeyle 2 haftalık yayla dönemi olduğunu biliyoruz. Lakin tüm bunlar bizi katiyen rahatlatmamalı” cevabını verdi.

Belirlenmiş Kuvat
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu