Gündem

Sivas‘ta 14 günlük karantina süresi dolan öğrenciler İstanbul’a döndü

Korona virüs tedbirleri kapsamı da arasında bazı ailelerin de bulunduğu 526 öğrenci 14 gün önce Dışişleri Bakanlığının girişimleri ile Mısır, İskoçya, İrlanda ve Sudan’dan Türkiye’ye getirilerek Sivas’taki Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesindeki öğrenci yurtlarında 14 gün süreyle misafir edilmişti. Karantina süresinin sona ermesinin peşinde 526 öğrenci yurtlardan terhis edildi. Öğrencilerden 170’i, alınan özel izinle Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 15.00’de İstanbul Havalimanı’na ulaştı. İstanbul’a dönen yolcular, tedbir nedeniyle 14 gün daha evlerinde kalacaklarını ifade etti.

“Bize kral gibi baktılar, Allah devletimize zeval vermesin”

İrlanda’dan gedikten sonradan tedbir nedeniyle gözetim aşağı tutulan öğrencilerden Oğuzhan Bıyık, “İrlanda’ya bir dil okulu için gitmiştim. Gittikten 10 gün sonra virüs yüksek bir seviyeye çıktı, okulumuz iptal oldu ve her yer kapandı. Uçuşlar da durunca biz de konsolosluğumuza başvurduk, bize uçak yolladılar. Geldikten daha sonra Sivas’ta 14 gün karantinada kaldık hemen de İstanbul’a geldik. Karantina süreci gayet hoş geçti, bize kral gibi baktılar. Allah devletimize zeval vermesin. Hemen de evime gidiyorum. 14 gün daha karantinada kalmamızı söylediler, ben de evime gidip uygulayacağım” diye konuştu.

“Devletimizin bize nasıl takviye ettiğini gördük”

İrlanda’dan gelerek karantina süresini dolduran öğrencilerden Hüseyin Yasin Canbaz ise “14 gün Sivas’ta karantinadaydık. Duygulu ve fazla güzel anlar yaşadık. Bir yana da emrindeki ki endişeliydik. Devletimizin bize nasıl takviye ettiğini gördük. Gerek oradan buraya uçuşumuz olsun, lüzum burada bize gösterdikleri hizmet olsun hepsinin bizde yeri ayrıydı. Bundan sonra da Maltepe’deki evime artan bir şekilde evimden çıkmayacağım” dedi.

14 gün daha tedbir amacıyla evde kalacaklar

Karantinada tutulan öğrencilerden Yakup Yıldırım da, “Devletimizin bizi orada bırakmayacağını biliyorduk. Bundan dolayı içimiz rahattı. Bizi aldıktan sonra 14 jurnal bir karantina sürecine girdik. Bu süreçte bize otel konforunda hizmet sundular. Karantina sürecimiz de gayet güzel geçti. Her sabah ateşimizi ölçtüler, zorunlu kontrolleri kesintisiz yaptılar. Dün çıkmadan önce 14 gün baştan başa evden çıkmayacağımıza ve çıkarsak suç oluşturan alacağımıza dair bir zabıt imzaladık. Biz de evde kalacağız” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Muharrem İnce'ye şok...CHP karışıyor

Ferhat Yasaklanmış
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu