Ekonomi

S&P’den euro bölgesi ve İngiltere için resesyon uyarısı

İlişkili Haberler

Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi resesyonda olabilir

Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi resesyonda olabilir

IMF'den küresel resesyon uyarısı

IMF’den küresel resesyon uyarısı

SP'den küresel resesyon uyarısı

SP’den küresel resesyon uyarısı

Milletlerarası kredi sınıflandırma kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), euro bölgesi ve İngiltere ekonomisinin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgının etkisiyle bu yıl yüzde 2 daralacağını, 2021’de ise minimum yüzde 3’lük bir toparlanma göstereceğini öngördü.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, corona virüs salgınının hesaplı maliyetinin Avrupa için çabuk arttığı kaydedildi.

Euro bölgesi ve İngiltere’nin resesyonla karşısında karşıya olduğunun belirtildiği açıklamada, “Kasım 2019’da yaptığımız tahminlere kıyasla, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH), corona virüs salgınının hesaplı etkileri sebebiyle bu sene takriben yüzde 2 düşmesini bekliyoruz. Bu, 2020’de 420 milyar euroluk bir kaybın olacağını gösteriyor. 2021’de asgari yüzde 3’lük bir toparlanma bekliyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, merkez bankaları ve hükümetlerin çalışanlarla şirketlere yardımcı olmak için benzeri görünmeyen mali politika paketlerini hayata geçirdiği hatırlatılarak, tez alınan gözü kara politika tedbirlerinin ekonomideki kalıcı kayıpların önlenmesi için kayda değer olduğu vurgulandı.

Risklerin hala aşağıda yönlü olduğunun aktarıldığı açıklamada, salgının öngörülenden daha uzun sürebileceği ve daha fazla yayılabileceği açıklama edildi.

Açıklamada, meslek yerlerinin 4 aylık bir süre boyunca kapalı kalma ihtimalinin euro bölgesi ekonomisinde yüzde 10’lara dek bir düşüşe niçin olabileceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Sıradaki Haber :  Çin'de 2 yeni vaka tespit edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu