Dünya

Ünlü fenomenin dünya turuna korona molası

Çin’de başlayan ve kısa zamanda Avrupa’ya, ABD’ye kadar sıçrayan korona virüs salgını hayatı durma noktasına getirdi. Ünlü sosyal medya fenomeni Çağatay Özdemir de çıktığı dünya turuna korona nedeniyle ara verdi. Dünyayı gezerek hayatını sürdüren Özdemir, gittiği ülkelerde çalışarak hayatını sürdürüyor. Korona virüs salgınının birincil çıktığı dönemlerde ise Hindistan’ın Goa şehrine tabi Arambo bölgesinde bulunan Özdemir, korona virüs salgını sebebiyle Hindistan’dan ayrılamadı. Türkiye’ye uçak biletini bölge Özdemir, Mumbai’ye peşinde da İstanbul’a uçuş gerçekleştirmek üzere yola çıktığı sırada bütün uçuşların iptal olduğunu öğrendi. Ünlü fenomen, Goa’ya dönmek zorunda kaldı. Şubat ayında Hindistan’ın Goa eyaletine gelen Özdemir, korona virüs sebebiyle ülkelerin sınırlarını kapatması ve uçuşları durdurması sonucu Goa kentinin Arambol bölgesinde kaldı. Hindistan genelinde de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarı çıkabilen Özdemir ve arkadaşları karantina günlerini Hindistan’da geçiriyor. İstifa edip dünya turu yapmaya karar veren ve ilk olarak 19 yaşında ABD’ye giderek “Uyanış” olarak adlandırdığı yolcuğuna başlayan Özdemir, Goa’daki durumu İHA’ya anlattı.

Goa hayalet şehre döndü

Goa’da sokağa çıkmaya yasağının peşinde insanların evlerine çekilmesiyle, şehir halkı hayalet şehre döndü. Özellikle yerliler, Goa’da kalan turistlere adeta hiç yaklaşmıyor. Goa’da yaşananları “Bilim Kurgu Filmi” olarak tanımlayan Özdemir, Türkiye’de sıhhat ve sabır diledi. Goa’da marketler restoranlar açıkken, ticari faaliyet yürüten bütün işyeri ve mağazaların kapalı olduğunu açıklayan Özdemir, “Sokaklarda ise hemen hemen kimse değil. Bu koşul mecburi açık market bulamıyorum. Gün içerisinde 1-2 saat açık olan marketler var, bunları bulmaya çalışıyoruz. Marketlerde yeteri kadar ürün olmuyor. Cümbür Cemaat 06:00-07:00 gibi sıraya giriyor. Günün açıklanmış saatlerinde 1-2 saat açık olan restoranlar var. Gün içerisinde açık olan bir-iki lokanta var ve orada karnımızı doyuruyoruz. Yiyecekleri alıp kaldığımız yere götürüp orada yiyoruz” diyerek karantina günlerini anlattı.

Sıradaki Haber :  Putin’e yeniden seçilme hakkı tanıyacak yasa tasarısı yenilendi

Korona sebebiyle Goa’daki marketler yerel saatler 09.00-11.00 saatlerinde açık. Özdemir’in yanı sıra Goa’da mahsur kalan turistler de sabahın erken saatlerinde markete akın ediyor. Hava sıcaklığının yüksek olduğu Goa’da markete girebilmek için saatlerde uzun kuyruklarda ummak zorundalar. Sırada ise iki birey arasında en düşük 1 metre edinmek zorunda.
ABD, Avrupa, Avustralya, Asya kıtalarında asgari 40 ülkeyi gezen Özdemir, Goa kentinde mahsur kalmasının şiddet olmadığını dile getirerek, “Türk vatandaşları için bir şeyler yapılmalı. Diğer Türk vatandaşları için güç olabilir. Uçak geldiği zaman biz de ülkemize dönmek istiyoruz. Hindistan’ın hijyen kuralları, sıhhat sistemleri besbelli. Sağlık Durumu sorunu olduğunda bize burada bakacak kimsemiz değil” ifadelerini kullandı.

“Hindistan hijyen konusunda fazla cılız”

Üç ay boyunca sokağa çıkma yasağının uzatılabileceğini açıklama ederek, “Bu bizim için baskı olabilir. Gıda bir şey bulamayabiliriz, stoklar azabilir. Hindistan hijyen konusunda çok cılız. Bu virüs burada kuvvetli şekilde yayılırsa sokakta yaşayanlar çok pozitif oluğu için önümü alamayacaklarını düşünüyorum. Çin’de yaşanan facianın aynısı burada yaşanabilir. Bunun üstesinden ulaşmak için Çin kadar iyi tedbirler alamayabilir Hindistan” ifadelerini kullandı. Ailemizi endişelendirmek istemiyoruz” diyen ünlü fenomen,”Fazla kötü durumunda değiliz lakin paramızda azalmak üzere. Geleceği kestiremiyoruz. Umarım bir adım atılır ve devletimiz bizim için adım atar biz de burada hayatta kalmaya çalışırız” ifadelerini kullandı.
Meşhur fenomen ile Hindistan’da karantina günleri geçiren Mert Öztürk, “Çağatay ile plan yapmamıştık. Hindistan’da buluşmamız tesadüfi oldu. Hindistan’ı birlikte gezdik, Goa’da şuanda mahsur kaldık. 2014 yılından beri dünyayı geziyorum. Avrupa göre başlamıştım. Son 3 yıldır Asya tarafındayım. Şimdilik Goa’dayız ” dedi.

Tek istikamet biletle dünya turu

ABD, Avrupa, Avusturalya, Asya almak üzere 5 yılını yurt dıştan geçiren Özdemir, gittiği ülkelerde yerel işlerde çalışarak hayatını devam ettiriyor. ABD’ye 19 yaşında giderek başlattığı serüvende çiftliklerde ve restoranlarda çalışıp, barmenlik yaptı. Son 3 yıldır da tek yön biletle Türkiye’ye dönmeden serüvenini sürdürüyor ve bu tecrübelerini sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Sıradaki Haber :  ABD, DEAŞ'ın yeni liderinin başına koyduğu ödülü ikiye katladı

“Umutla Dans” projesi

Dünya turu dahilinde Lübnan’a dışarı giden Özdemir, bu ziyaret esnasında Suriye sınırında yer alan mülteci kampına ziyaret etti. Kamp ziyareti Özdemir için dünya turuna yeni bir anlam katmasını sağladı. Türkçesi Umutla Dans olan Dance With Hope projesine bu mülteci kampında karar veren ünlü fenomen, gittiği ülkelerde bulunan düşük gelirli ailelerin çocuklarıyla bir araya gelmeyi kasıt edindi. Çocuklarla bir arayıp gelip onlara hayallerini soran Özdemir, Türkiye namına hediyeler göndererek çocukların yüzünü güldürmeyi başardı. sosyal medya hesabından da bu kareleri paylaşan Özdemir, projesinin kapsamını d genişleterek yapılan yardımlarla çocukları mutlu etmeyi sürdürdü. Özdemir, Lübnan-Suriye sınırındaki kampta yaşam bulan proje kapsamında Sri Lanka, Myanmar, Kamboçya ve Fiji de yardıma fakir aileleri buldu.

Özdemir, “Lübnan’ın Suriye sınırında bomba seslerini duyduğum bir mülteci kampında, Sri Lanka’da dünyanın en tehlikeli bölgeleri aralarında kabul edilen Moratuwa varoşlarında, Myanmar’ın Inle Lake bölgesindeki kabilenin dağlarda yarısı açık ve elektriksiz ağaç evlerinde. Onlara Türkiye diye bir ülkenin var olduğunu anlattım. Bu yardımların da Türkiye’den geldiğini söyledim” ifadelerini kullandı.

Gittiği her ülkede çalışarak kazandığı paranın bir kısmıyla yardıma fakir aileler ve çocuklarına hediyeler ve yardımlar eden Özdemir, projeyi daha da geniş kıtalara yaymayı hedefliyor.

Yaprak Mutlu
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu