Gündem

Yerli solunum cihazı ‘Sahra’ Mayıs’ta seri üretime geçiyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19) ile uğraş de önemli bir yeri olan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na tabi MAKSAM Makina ve Maske Fabrikası’ndaki araştırmalar gece gündüz demeden sürüyor. Son teknoloji kullanılan fabrikada, cerrahi maske, KBRN maskesi, N95 maske ve operasyonlarda kullanılan gaz maskeleri milletlerarası standartlara uygun şekilde üretiliyor. Keza, korona virüs ile mücadelede hayati öneme sahip ürünlerden bir parça başına olan mekanik solunum cihazı, MKEK kadar iyice yerli ve ulusal imkanlarla çok kısa bir sürede üretildi. İlk örneği tamamlanan ve “Sahra” ismi verilen cihazın Mayıs ayı içerisinde süratli üretimine geçilmesi planlanıyor.

Korona virüs ile mücadelede MKEK’nun yeri ve üretimler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere, tüm kurumlarda olduğu gibi MKEK’nun da Covid-19 ile mücadelede üzerine düşeni yaptığını, yapmaya devam edeceğini aktardı.

“MKEK 7 gün 24 saat üretim yapıyor”

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla koruyucu sıhhat malzemesi üretiminde 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini kaydeden Akdere, kendi ürettikleri tezgahlarla üretim kapasitelerinin yüzde 100 arttığının altını çizdi.

“Bez maske üretiminde 10 milyona ulaşıldı”

Milli Savunma Bakanlığı tarafından haftalık kumaş maske üretiminin 10 milyona ulaştığını ifade eden Akdere, “MKEK olarak cerrahi maske diye bilinen bez maskeden, haftada 6,5 milyon adet üretiyoruz. Askeri dikimevlerimiz ile birlikte Ulusal Savunma Bakanlığımızın haftalık kumaş maske üretimi 10 milyon adete ulaştı. İhtiyaç halinde bu kapasiteyi daha da arttırabilecek imkana sahibiz” ifadelerini kullandı.

“Maskenin yanı sıra tulum, koruyucu gözlük, eldiven ve dezenfektan üretiliyor”

Korona virüs ile uğraş sürecinde, kurum bünyesinde maske üretiminin haricen dezenfektan, koruyucu siperlik ve tulum ürettiklerinin altını çizen Akdere, MKEK olarak 334 bin 825 tulum, 33 bin 210 koruyucu gözlük, 377 bin 100 koruyucu eldiven ve 41 bin 400 litre dezenfektan ürettiklerini vurguladı.
“Yerli solunum cihazı Sahra Mayıs ayı içerisinde çabuk üretime geçecek ve haftalık 500 adet üretilebilecek”
Iyice yerli ve milli imkanları kullanarak bir mekanik solunum cihazı ürettiklerini hatırlatan Akdere, “Sahra” ismi verilen yerli mekanik solunum cihazının Mayıs ayı içerisinde seri üretimine geçilmesini planladıklarını kaydetti.

Sıradaki Haber :  Almanya'dan gelen yolcular öğrenci yurduna yerleştirildi

Sahra’nın sertifikasyon çalışmalarını ilerleyen haftalarda tamamlamak istediklerini gösteren Akdere, “Ilk Kez kahraman Mehmetçiğimizin ihtiyaçları olmak üzere Sıhhat Bakanlığı ile dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretime geçmeyi hedefliyoruz. Solunum cihazımızın çabuk üretimine gelecek ayın içinde geçmeyi planlıyoruz. Haftalık 500 adet üretebilecek altyapıyı sağladık” diye konuştu.

“Adamakıllı Türk mühendisleri göre üretildi”

Yerli mekanik solunum cihazı Sahra, tasarımından yazılımına ayrıntılarıyla Türk mühendisleri tarafından üretildi. Solunum problemi yaşamış ve ağırlaşan bir korona virüs hastasına temel solunum desteği sağlayabilen Sahra, solunum problemi yaşamış öteki hastalar için de kullanılabilecek.
öte yandan Sahra, salgın hastalıklar ile mücadelede kurulacak sıhhat ve bakım üniteleri, hastaneler, askeriyelerde bulunan sağlık durumu birimleri, sahra hastaneleri, acil servis yoğun bakımları, ambulans ve evler de kullanılabilecek.

Mevlüt Hasgül – Nurullah Geylani
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu