Gündem

12 yıldır evde kalan engelli genç yapılan asansörle sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadı

Korona virüs tedbirleri zarfında ‘Evde Kal’ çağrılarının yapıldığı şu günlerde, bir çok yurttaş bir kaç hafta bile dayanamayıp kendini sokağa atarken Ümraniye’den gelen bir hayat hikayesi herkese ibret oldu.
Üniversite yıllarında Kadıköy Caddebostan sahiline yüzmek için dışarı giden Serdal Yaşar, denize balıklama daldığı esnada kafasını taşa çarparak omurilik felci geçirdi. İyi bir voleybol oyuncusu olan genç, başta üniversite hayalleri elde etmek üzere bir fazla hayalini, bu yaşadığı şanssız kazanın arkasında ertelemek zorunda kaldı. Talihsiz genç, 2008 yılında yaşadığı kazanın ardındaki 12 yıl boyunca yaşadığı üç katlı apartmanda asansör olmaması nedeniyle adeta eve mahkum oldu.

O mahkumiyet yapılan asansörle son buldu Yıllardır dört duvarın aralarında yaşamış ve süre buldukça şiir yazarak günlerini geçiren Serdal Yaşar’ın hayatı Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın devreye girmesi ile değişti. Başkan Yıldırım’a ulaşan genç, binada yaşadığı asansör sorununu dile getirerek yardım istedi. Bu açlık üstüne harekete geçen Başkan Şimşek ise kısa sürede üç katlı binaya asansör yaptırdı. Bu asansörün yapılması ile birlikte büyük bir mutluluk yaşamış Serdal Yaşar, artık tekerlekli sandalyesi ile rahatlıkla sokağa çıkabiliyor.

“Bana güya dünyayı verdiler”

Yaşadığı duyguları anlatan Serdal Yaşar, “2008 yılında geçirmiş olduğum deniz kazası sonucu omurilik felci oldum. 12 yıldır yatağa mahkum yaşıyorum. 12 yıldır dört duvar arasındayım. Bu durumun artık sona ermesini istedim ve ne yapabileceğimi düşündüm. İsmet Yıldırım’ın başkan olmasından sonradan kendisi ile görüşmek istedim. Ve durumumu açıklama yapmak istedim. Kendisi de sağ olsun beni kabule etti, dinledi. Ve tezgâhtar olacağını söyledi. Daha Sonra arkadaşlar beni aradı, evime geldiler, ziyaret ettiler. Apartmanı ölçtüler asansör için. sonradan başkanımız geldi beni evimde ziyaret etti. Sağ olsunlar bir saate yakın birlikte sohbet ettik. Allah razı olsun bana asansörümü yapacağını söyledi ve yaptı” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haber :  Marmaris'te bazı plajlarda yoğunluk oluştu

Asansörün yapılmasından daha sonra çok mutlu olduğunu açıklayan Serdal Yaşar, “Bundan sonra çok daha iyi hissediyorum kendimi. 12 yıldır dört duvar aralarında yaşıyordum. 12 sene daha sonra bana yeni bir yaşam verdiler sanki. Onlara minnettarım. Bana sözde dünyayı verdiler. Çok mutluyum.

Bu süreç benim için fazla zordu. Hastalandığımda hastaneye gidemiyordum. Hayattan tamamen kopmuş asosyal bir şekilde yaşıyordum. Bu aynı zamanda psikolojim açısından da büyük sorunlar oluşturdu. Psikolojik çare gördüm. Lakin bu sayede bundan böyle bütün bunlardan kurtulacağıma inanıyorum” diye konuştu.

Anne Sulhiye Yaşar ise, “Benim oğlum 12 senedir böyle yatağa tabi. Aşağıda götüremiyorduk, yukarı çıkaramıyorduk. Kapı komşumuzu çağırıyorduk. Hasta olduğunda kimin kapısına gideceğimize şaşırıyorduk. Utanıyorduk, bir defa yok iki defa değil. Allah razı olsun bizim başkandan” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu