Dünya

Avrupa’dan koronaya karşı 500 milyar Euro destek

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgını nedeni ile zor günler geçiren Avrupa’da salgın etkisini arttırmaya devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, video konferans yolu gerçekleştirilen Avrupa Konsey toplantısı sonrasında tanımlama yaptı. Macron, toplantıda liderlerin korona virüs salgınına aleyhinde yeni yol haritasını konuştuklarını açıklama ederken, korona virüs krizinin toplum üstünde oluşturduğu negatif etkilerinde görüşüldüğünü açıkladı.

Macron, Avrupa ülkelerinin korona virüs tanısı, tedavisi ve aşısı hakkında müşterek çalışma yürütme kararı aldıklarını duyururken, Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün de (WHO) planlanan müşterek çalışmanın içinde olduğunu açıkladı. Macron, toplantıda Avrupa’nın egemenliği, bağımsızlığı ve dayanışması hakkında da konuşulduğunu ifade ederek, korona virüs krizinin ortaya çıkardığı idareli sıkıntılarda da Avrupa’nın birlikte hareket etmesi gerektiğini açıkladı.

“Avrupa’da bir kısım ülkeleri yalnız bırakılmak bütün Avrupa’nın batırmasına sebep olur”

Fransız Cumhurbaşkanı, ilk etapta krizi atlatmaya yönelik adımların atılması gerektiğini daha sonra ise ekonomiyi yenilenmek için harekete geçilmesi gerektiğini açıklarken, korona virüs salgını nedeni ile Avrupa Birliği’nin (AB) gayrisafi milli hasılasının 5 ile 10 puan arası gerilediğini ve 15 puana değin gerilemesinin olası olduğunu vurguladı. Macron, AB göre üç finansal yardım kararı alındığını açıklarken, yardımların toplam 500 milyar Euro tutarında olduğunu dile getirdi.

Macron, planlanan yardımların birinci adımının kısmi işsizlik ödeneği olduğunu ve Avrupa Komisyonu tarafından karşılanması olduğunu ifade ederken, ikinci adımın ise Avrupa Yatırım Bankası tarafından kredi sağlanması olduğunu açıkladı.

Fransız Cumhurbaşkanı, yardımlarda planlanan üçüncü adımın ise Avrupa’da hesaplı denge mekanizmasının kolaylaştırılması namına birçok formalitenin azaltılması ve sadeleştirilmesi olacağını ifade etti. Macron, “Avrupa’da bir kısım ülkeleri yalnız bırakılmak tüm Avrupa’nın batırmasına sebep olur” ifadelerini kullanırken, AB içerisindeki tüm ülkelere destek olunması gerektiğini savundu.

Sıradaki Haber :  Rusya, 1961’de atılan nükleer bombanın görüntülerini yayınladı

Istek Kaplan
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu