Biyografi

Bülent Ersoy

Bülent Ersoy Biyografisi

Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi.
Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 tarihinde Malatya’da dünyaya geldi. Annesi Naciye Poyraz’dır. 1960 yılına dek Malatya’da kaldı. sonradan ailesiyle birlikte istanbul’a göç etti. Esas adı Bülent Erkoç’dur. Fazla minik yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı. Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi üstadlardan ve belediye konservatuarı hocalarından özel dersler aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı‘nı tüketen kıymetli sanatkâr, aldığı akademik terbiye vasıtasıyla ayrıca Tanrı vergisi sesini hem de müzikal tecrübelerini geliştirme fırsatı buldu.

İlk olarak 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı’nda dönemin birincil aile gazinolarından birisi olan “Açlık” Aile Gazinosu’nda sahneye çıkarak sahne hayatına başladı. Fikret Torun’un Sunar Konser Bürosu olarak düzenlediği ses yarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanmış ve 1000 lira para ödülü almıştır. Sonrasında bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmıştır.

1971 yılında Saner Plak’tan meydana çıkan kırkbeşlik plağı birincil albüm çal, güfte ve bestesi bestekâr Muzaffer Özpınar‘a ait “Lüzûm Kalmadı” ve “Neye Yarar Gelişin” adlı eserleri seslendirdi. Sahneye birincil adımını 1974 yılında Büyük Maksim Müzikholleri‘nde attı ve müzik dünyasına bomba gibi düştü. Ancak hakiki cet ismi Erkoç olan sanatçının soyadı Müjdat Gezen göre Ersoy olarak değiştirilmiştir. Bu yıllardan itibaren lüzum ismi gibi “bülend-paye” sesiyle gerekse bayan kişiliğiyle Türk halkının beğenisini kazandı.

Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar Ekolü’nün temsilcisi olarak başladığı sanat hayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olması hasebiyle mucizevi bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı oldu. “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi“, “Dert Çekmeye Gidiyorum” gibi her okuduğu şarkıyla grafiği sürekli yukarı tırmandı. O yıllarda TRT‘ye, musikimizin bahtsızlığından ötürü kenara itilmiş, herzamanki makamlarda eski ve daimi eserler yorumladı. Yetmişli yılların ortasında daha da ileri artan bir şekilde; o günkü müzik piyasasında pop, arabesk ve fantezi vb. gibi ticari şarkılar revaçta olmasına karşın Buhurizade Mustafa Itri‘nin “Tut-î Mucize-I Gûyem“ı gibi eserlerden oluşan koyu klasik bir uzunçalar yaptı. Bu ilk uzunçalar çalışması müzik piyasasında oysa tüm hesapları altüst etti ve satmak rekoru kırdı.

Sıradaki Haber :  Bican Günalan

Ağustos 1980‘de İzmir Fuarı‘nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980’de İzmir Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak 45 gün hapis cezası aldı ve Buca Cezaevi’nde tutsak kaldı.

14 Nisan 1981‘de Londra‘da Charring Cross Hastanesi’nde geçirdiği cinsiyet değişim ameliyatıyla kadın oldu, ancak “pembe nüfus kağıdı” alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal‘ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun tamamen oldu.

Bülent Ersoy’a 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’de öteki travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı getirildi. Bu dönemde kariyerine Almanya‘da aralıksız sanatçı orada Türk filmlerinde oynamaya devam etti, bir müddet de Avustralya‘da yaşadı. 1988 yılında Türkiye’ye döndü.

Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce konser veren Bülent Ersoy, “Düşkünüm Sana“, “Yaşamak İstiyorum“, “Biz Ayrılamayız” ve “Ablan Kurban Olsun Sana” gibi satmak grafiği çok yüksek albümlere imza attı. 1995 tarihini taşıyan “Benim Dünya Güzellerim“, S Müzik etiketiyle meydana çıkan ilk albümü oldu. Selçuk Tekay‘ın müzik yönetmenliğini, Özkan Turgay‘ın aranjörlüğünü yaptığı albümde on şarkı seslendirdi. Aynı sene janrına ve yorumuna uygun şekilde “Alaturka 95” adında bir albüm yaparak Olağan Türk Musikisi’ne hizmetini de yetersiz etmedi. Muzaffer Özpınar‘ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nurettin Selçuk, Selahattin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi çoğu üstâdın eserlerine yorumuyla yaşam verdi. Ondört eserin yeraldığı çalışmada; “Aziz İstanbul”, “Dönülmez Akşamın Ufkundayım”, “Nerelerde Kaldın Ey Servi Nazım” gibi klasik eserlerin yanında “Alıverin Bağlamamı Çalayım” ve “Karam” adlı iki de anonim türküye de yer verdi.

1989 yılında Adana‘da verdiği bir konser esnasında bir seyirciden gelen “Çırpınırdı Karadeniz” adlı isteği okumadığı için Hacı Tepecik isimli birey tarafından kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti.

Sıradaki Haber :  Ben Kingsley

Bülent Ersoy, bir sonraki çalışmasını 1997 yılında yayınladı. “Maazallah” ismini taşıyan albüm, piyasaya sürülmeden deha yüksek siparişler aldı ve büyük akustik uyandırdı. Albümün hazırlık aşamasında bu sefer Halil Karaduman ve Osman İşmen‘le çalışan ressam, popüler şarkılardan ve anonim türkülerden oluşan bir repertuar seslendirdi. Albüme ismini veren “Maazallah” adlı şarkısının video klibi ise büyük ses getirdi. Bülent Ersoy’un son albümü ise 2002 senesinde çıkardığı “Canımsın” albümüdür.

Otuz yıla yakında olacak olan sanat yaşamında öyle fazla ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca meşhur yıldızların sahne aldığı salonlarda konser verdi. 1980 yılında London Palladium‘da ve 1983 yılında Madison Square Garden‘da sahne bölge birincil Türk sanatçısı oldu. 30 Mart 1997’te ise Ümmü Gülsüm‘den sonradan, etnik müzik sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan birincil artist oldu. Dario Moreno‘dan sonradan Olympia‘da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Bugüne dek otuzun üstünde albüme imzasını atan ressam, Türk Müzik Tarihi’ne ismini altın harflerle yazdırdı ve alışılmış, alaturka şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli yorumcular aralarında yer aldı. Müzik yaşamı her tarafında sayısız ödül aldı. Herkesin takdirini kazanan geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya‘da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu “yüzde yüz kusursuz” bulundu ve 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi.

2017 yılında “Dünya Güzellerim” adlı program için Hindistan‘a dışarı giden Bülent Ersoy, Safiye Soyman, Banu Alkan ve Burcu Esmersoy‘un bulunduğu yapımın yönetmenliğini Mustafa Kotan yapmıştır. Çekimleri 2017 Mayıs ayının birincil haftasında başlayan ve yapımcılığını Bloom Medya, yönetmenliğini Mustafa Kotan‘ın üstlendiği programın çekimleri; Hindistan, Nepal ve Vietnam‘da gerçekleşecek.

Evlilikleri :
1. evliliği :1998 yılında Cem Adler ile evlendi, 1999 yılında boşandı.
2. evliliği : 2007 yılında Armağan Uzun ile evlendi, 2008 yılında boşandı.

Sıradaki Haber :  Bülent Şakrak

Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

2017 yılında yapımcılığını Ay Yapım üstlendiği ve yönetmenliğini Sinan Öztürk ile Hür Şirin’nin yaptığı “Çukur” adlı dizinin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Dilan Çiçek Deniz, Rıza Kocaoğlu, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Mustafa Üstündağ, Öner Erkan, Erkan Kolçak Köstendil, Bülent Ersoy ve Cahit Berkay rol almıştır.

Albümleri :
1973 – Ah Tut-i Mucize Guyem
1975 – Şöhretler
1975 – Konser 1
1976 – Toprak Alsın Muradımı
1976 – Bir Tanrıyı Dahası Beni
1976 – Konser 2
1977 – Konser 3
1978 – Orkide 1
1978 – Ölmeyen Şarkılar
1979 – Orkide 2
1979 – Meyhaneci
1980 – Dolmamış Çilem
1980 – Beddua
1981 – Mahşeri Yaşıyorum
1981 – Yüz Karası
1983 – Ak Güvercin
1983 – Ne Duamsın Ne De Bedduam
1984 – Düşkünüm Sana
1985 – Yaşamak İstiyorum
1986 – Anılardan Bir Demet
1987 – Avustralya Konseri
1987 – Sessiz Dünyam
1988 – Biz Ayrılamayız
1988 – Anılardan Bir Demet
1989 – Öptüm
1989 – İstiyorum
1989 – Şiirlerle Şarkılarla
1989 – Seçmeler
1989 – Bizim Hikayemiz
1991 – Bir Sen, Bundan Başka Ben
1992 – Ablan Kurban Olsun Sana
1993 – Sefam Olsun
1995 – Benim Dünya Güzellerim
1995 – Alaturka 95
1997 – Maazallah
2000 – Alaturka 2000
2002 – Canımsın
2011 – Aşktan Sabıkalı
2012 – Suskun Dünyam

Filmleri :
2017 – Çukur (Davetli oyuncu)(TV Dizisi)
2017 – Dünya Güzellerim (Kendisi)(Tv Programı)
1989 – İstiyorum (Bülent)(Sinema Filmi)
1989 – Hatıralar (Davetli oyuncu)(Sinema Filmi)
1988 – Biz Ayrılamayız(Sinema Filmi)
1986 – Efkarlıyım Abiler(Ayşe)(Video)
1985 – Tövbekar Bayan (Sultan)(Video)
1984 – Asrın Kadını(Ceylan)(Video)
1984 – Acı Ekmek(Belma)(Sinema Filmi)
1981 – Yüz Karası (Bülent)(Sinema Filmi)
1980 – Beddua (Bülent)(Sinema Filmi)
1978 – İşte Bizim Hikayemiz (Bülent)(Sinema Filmi)
1977 – Ölmeyen Şarkı (Bülent)(Sinema Filmi)
1976 – Sıralardaki Heyecan (Bülent)(Sinema Filmi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu