Gündem

Çektiği market görüntüleri gündem olan Fransız turist: ‘Gerçekleri göstermek için paylaştım’

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Mourad Ghazli (46), 8 sene önce tatil için Alanya’ya gelerek burayı çok beğendi. Paris’in merkezine 10 km uzaklıktaki Thiais eski Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zaman ulusal judocu olan Ghazli, her sene tatile geldiği Alanya’ya yerleşme kararı aldı. Kararın ardındaki 3 erkek çocuğu ve eşiyle beraber Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’ndeki satın aldığı eve yerleşen Ghazli, burada yaşamaya başladı. 3 sene önce de yaptığı başvuruyla Türk vatandaşı oldu.

Geçtiğimiz günlerde ise Ghazli, Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’ndeki bir alışveriş merkezinin önünde Türkiye’deki korona virüsle mücadeleyi anlatan bir video çekerek sosyal medya hesabında paylaşım yaptı.
Bu videoda alışveriş merkezine çekim yaparak giren Ghazli, kapıda önce el dezenfektanı kullanıyor ve bunun ücretsiz olduğuna uyarı çekiyor. Videoda Türkiye’de maskelerin de ücretsiz dağıtıldığını anlatan Ghazli, markette çalışan görevlilerin maske ve koruyucu önlemleri aldığını takipçilerine gösteriyor. Ghazli paylaşımında, “Burada belediyeler bile maske dağıtıyorlar. Ama maskeye para ödemek ve satın elde etmek istiyorsanız o eczaneci cezalandırılır” ifadelerini kullandı.

Market çıkışında karşılaştığı bir Belçikalı ile de durum değerlendirmesi yapan Ghazli, “Burada elde etmek Fransa’da veya Belçika’da olmaktan daha iyi. Burada bedava maskelerimiz var, orada hiçbir şey yok” biçiminde konuştu. Ghazli’nin videosu çoğunluğu Fransız vatandaşı olan 45 bin kişi göre paylaşılırken, binlerce kişi de beğenerek yorum yaptı. Bu video Türkiye ve dünya çapında büyük ses getirdi.

İhlas Haber Ajansı’na (İHA) izah etme yapan Ghazli, video çekme amacının Fransa basınında Türkiye ilgili meydana çıkan yalan haberlerin açıklığa kavuşturmak olduğunu söyledi.

“Fransa’da Türkiye’yi kötüleyen haberler fazla yansıtılıyor”

Türkiye hakkında yalan yanlış haberler yapıldığını belirten Ghazli, “Orada Türkiye’yi kötüleyen haberler çok yansıtılıyor. Türkiye’nin İslam devleti olduğunu, Türkiye’de diktatörlüğün olduğunu Fransa’nın Türkiye’den daha iyi olduğunu yazıyorlardı. Ben de bir tane reel bir video paylaşarak insanların gerçeği görmesini istedim. Çünkü Fransa’da maske yoktu. Afiyet ihtiyaçlarını ahali gideremiyordu. Yatak sayısı azdı. İnsanlar koridorlarda yatıyordu. İnsanlar dezenfekte ihtiyaçlarını karşılayamıyordu. Türkiye’de ise her şey vardı. İnsanların bütün ihtiyaçları Türkiye devleti tarafından vatandaşlara karşılanıyordu. Ben de bu videoyu koyup insanların gerçekleri görmesini sağladım. Hem Fransa basınında Türkiye’de sistemin hatalı olduğunu sürekli söylüyorlar. Sahiden Türkiye’de yok, Fransa ve Belçika’da sistem hatalı işliyor” dedi.

Sıradaki Haber :  Bağdat’ta askeri üsse roketli saldırı

“Burada devlet insanlara layık veriyor”

Burada yaşadığı için kendisini fazla şanslı hissettiğini aktaran Ghazli, “Çünkü burada yaşıyorum ve burada her şey var. Türk insanları bana neden Türkiye’de ve Alanya’da yaşadığımı sorduklarında ben de onlara yolculuk etmediklerini söylüyorum. Onlara benim tüm dünyaya seyahat ettiğimi söylüyorum. Benim Fransız pasaportumla her yere gidebilirim, tekrar yaşayabilirim ama ben Alanya’yı seçim ettim. Çünkü Alanya, Türkiye çok hoş bir yer. Burada devlet insanlara bedel veriyor. Burada devlet ve belediyeler çok güzel çalışıyor. Her yer fazla pak. İnsanlar birbirlerine fazla yardımcı oluyor. Güzel yemekler, içecekler ne isterseniz burada karşılayabilirsiniz. Alanya doğal güzellikleriyle, güneşiyle, havanın sıcaklığıyla, plajlarıyla ve deniziyle çok güzel. Bunlar da tercih etme nedenlerimin başında geliyor. Hem çok tehlikesiz, acilen karantinadayız. 2 gün boylu boyunca lakin belediyeler arabalarıyla evlere değin ekmek ihtiyacını karşılıyorlar. Devlet güzel bir sistem kurmuş ve hoş de çalışıyorlar. Devlet sokakları temizliyor, maske dağıtıyor, dezenfekte ürün ihtiyaçlarını sokaklarda tekrar temin etmenizi sağlıyor. Her gün Allah’a şükrediyorum böyle bir yerde yaşadığım için” diye konuştu.

“Erdoğan’ı çok seviyorum”

“Avrupa’da Erdoğan’ı sevmiyorlar. Natürel basın da sevmiyor. Bunun nedeni Erdoğan’ın Müslüman olması” diyen Ghazli, “Ben de tam tersi Erdoğan’ı fazla seviyorum. Çünkü o Müslümanların lideri, çünkü kendisi kalbiyle çalışıyor. İnsanlara hizmet ediyor. Hiçbir vakit geride durmuyor. tekrar tekrar halkı için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben yaptığına da inanıyorum. Örneğin ben 15 Temmuz’da buradaydım. O geceyi hatırlıyorum. İnsanlar sokaklara çıkmıştı. Çünkü millet onu seviyordu. Lakin Fransa’da benzer şart olsaydı hiç kimse sokaklara çıkıp kalması için böyle bir şey yapmazdı. Korkarlardı. Kimse dışarıda çıkmazdı. Bir konuda doğrusu fazla kızgınım” biçiminde konuştu.

“Fiilen Türkiye’ye ve Alanya’ya çok teşekkürler”

Sıradaki Haber :  Türk Deniz Kuvvetleri'nden Saros Körfezi'nde atış eğitimi

Fransa’da Müslümanlara kabristan yeri verilmediğini öne süren Ghazli, şunları söyledi:

“Fransa’da Müslüman halk öldüklerinde belediyeler kabristan yeri vermiyordu. Bütün Fransa’da Müslümanların mezar yeri yoktu ama bakın Alanya örneğine… Alanya minik bir kent ancak Alanya Belediyesi burada Hristiyanlara mezarlık yaptı ve böyle bir hizmet sunuyor. Bu hizmet karşılığında hiçbir para ödenmiyor. Mesela Fransa’da bir mezar yerinin bedeli 5 bin euro. Benim babam buraya turist olarak ziyarete geldiğinde burada öldü. Burada herhangi bir mülkü ve oturumu yoktu. Fakat hiçbir doküman sormadan ona burada mezar yeri verdiler. Hiçbir layık ödemedim. Babam Alanya’da bulunan Alanya Belediye Yabancılar Mezarlığı’nda yatıyor. Fiilen Türkiye’ye ve Alanya’ya çok teşekkürler.”

Erdal Anak
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu