Dünya

Polonya’da eğitime verilen ara 24 Mayıs’a kadar uzatıldı

Polonya’da korona virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde okullarda eğitime bahşedilen ara 24 Mayıs’a değin uzatıldı.

Polonya Ulusal Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski, Afiyet Bakanı Lukasz Szumowski ile birlikte düzenlediği basın toplantısında anaokulu, anaokulu, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime verilen aranın 24 Mayıs 2020 Pazar gününe değin uzatıldığını bildirdi. Milli Eğitim Bakanı, 8.sınıflar sınavı ile Matura sınavlarının da Haziran ayına ertelendiğini aktarırken, 21-23 Nisan tarihinde yapılması planlanan 8. sınıflar sınavı 16-18 Haziran tarihlerinde, 4 Mayıs’ta başlaması planlanan Matura sınavları ise 8 Haziran’da yapılacak.

Piontkowski, bu yıl önceki yılların aksine Matura sınavlarında sözlü sınavlara yer verilmeyeceğini söylerken, “Emniyet gerekçesiyle sınavlar sadece yazılmış olarak yapılacak, herhangi bir tehlikeye mahal vermemek için de sıralar parça başına tek öğrencinin oturacağı, öğrenciler aralarında belirtilen mesafenin gözetileceği şekilde ayarlanacak” dedi.

Polonya’da hükümet korona virüs ile uğraş zarfında 12 Mart itibarıyla okullarda eğitime verilmesini kararlaştırırken, bu zaman Paskalya Bayramı’ndan önce bir kez daha uzatılmıştı.

öte yandan Polonya Sağlık Bakanlığı ülkede bugüne kadar tespit edilen korona virüs vakası sayısının 10 bin 759 olduğunu duyurdu. Bu kişilerden 463’ü hayatını kaybederken, bin 740 kişinin ise iyileştiği bildirildi.

Ebru Orhan
 

Sıradaki Haber :  GKRY'de korona virüse bağlı ölü sayısı 21'e yükseldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu