Gündem

Ramazan öncesi tahliye uçuşları devam ediyor

Dünyanın 72 bambaşka ülkesinde geçici olarak yer alan ve yeni alıcı korona virüs (Covid-19) önlemleri dahilinde getirilen seyahat yasağından nedeniyle bulundukları ülkelerde mahsur kalan yaklaşık 25 bin Türk vatandaşının tahliyesi devam ediyor. İlk terhis kafilesi Almanya’nın Frankfurt şehrinden Türkiye’ye dün gerçekleştirilmişti. Bugün de Frankfurt, Hannover, Hamburg’tan tahliye uçuşları gerçekleştirildi. Tahliyeler, 22 ve 23 Nisan’da ise Köln, Berlin, Münih ve Düsseldorf’dan yapılmaya devam edecek. Bugün Köln-Bonn Havalimanı’ndan lokal saat ile 19.15’te 180 Türk vatandaşı, Türk Hava Yolları’nın uçuşuyla Türkiye’ye uçtu. Daha önce konsolosluklardaki listelere kayıtlarını yaptıran Türk vatandaşları, Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes gözetiminde Ankara’ya uçtu.
Uçuş esnasında bekleyen yolcuların sosyal mesafeye dikkat ettikleri görülürken, sıra bir hayli uzadı. Yolcular Ankara’ya indikten daha sonra başkent Ankara ve çevre şehirlerde 14 gün mecburi karantinaya alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan terhis operasyonu kapsamında Ramazan öncesi Türkiye’ye ulaşmak üzere yola meydana çıkan Türk vatandaşları, “Allah devletimizden razı olsun” dedi.

Salgından önce ağabeyini gezmek için Almanya’ya geldiğini bildiren Atakan Akyüz, “Bu korona vakasından sonra burada mağdur olduk. Cumhurbaşkanımızdan, Dışişleri Bakanımızdan Allah razı olsun. Ramazan ayı öncesinde bizleri ailelerimize kavuşturmak için böyle harikulade bir organizasyon yaptılar. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Turist olarak Almanya’ya geldiğini ama geri dönemediğini ifade eden Şerif Yeşil de, “Konsolosluk ve Türkiye’nin çabasıyla beraber Türkiye’ye nasipse bugün dönüş yapacağız” şeklinde konuştu.

Dalda Gülşen ise, “Fazla mutluyum. Devletimiz burada bırakmadı bizi, sağ olsun” dedi. Suat Gençler de, “Üçüncü ayın 16’sında biletim vardı. Ama üçüncü ayın 14’ünde sınırların kapanmasından ötürü 6 haftadır bekliyoruz. Devletimiz sağ olsun, konsolosluk kanalıyla vermiş olduğumuz uygulama çerçevesinde bugün hayırlısıyla uçup aileme ulaşabileceğim” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Metrobüslerde dikkat çeken yoğunluk

Sinan Karamurat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu