Gündem

Türk vatandaşları Ukrayna’dan tahliye edildi

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ederken, birçok ülke vatandaşlarını salgın nedeni ile mahsur kaldıkları ülkelerden terhis ediyor. Türkiye de vatandaşlarını yurtdışından terhis eden ülkeler aralarında bulunuyor. Türkiye, Ukrayna’ya turizm amaçlı ya da eğitim amaçlı gelip, karantina sebebiyle burada kalmak zorunda olan Türk vatandaşlarının tahliye işlemini akşam saatlerinde başlatırken, yaklaşık 400 şahsiyet grup başkent Kiev’e getirildi. Terhis edilen bir Türk vatandaşı, ‘’Zorlu bir süreçten geçtik lakin bu akşam sonunda dönüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’ne bizi burada bırakmadığı için çok teşekkür ederiz. Ukrayna’daki elçilik görevlilerimiz, bulunduğumuz yerden Kiev’e gelebilmemiz için bize 3 otobüs ayarladı ve sosyal uzaklık kurallarına uyarak oturuş şeklimiz ayarlandı. sonradan başkent Kiev’e girerken ateşimiz ölçüldü form doldurduk. Havalimanına getirildik ve uçağa bindiğimizde de bir form daha dolduracağız. Türkiye’ye inince de 14 jurnal karantina sürecimiz başlayacak. Karantina nerde gerçekleşecek bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Ukrayna’nın Odessa, Harkov ve başkent Kiev, kentlerinde elde etmek üzere toplamda 400’e yakın kişinin tahliyesini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği, kadar yapılan açıklamada Ukrayna’da sabit aralıksız veya geçici oturum almış vatandaşlardan ziyade, eğitim amaçlı ya da turizm amaçlı gelmiş ama geri dönememiş vatandaşlara terhis için öncelik sağlandığı açıklama edildi. Türkiye Cumhuriyeti Odessa Başkonsolosluğu, Kiev Büyükelçiliği ve Ukraynalı devlete ait makamlar kadar organize edilen tahliye işlemi, Türk Havayolları’na ait bir uçakla TK 6880 uçuş kodu ile gerçekleşti.

Bekir Keskin

 

 

Sıradaki Haber :  Bakan Akar ve TSK komuta kademesinden komandolara ziyaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu