Dünya

ABD Başkanı Trump: “Ben seçilmeseydim şu an Kuzey Kore ile savaşta olurduk”

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da jurnal gerçekleştirilen basın toplantısında ülkesinin Kuzey Kore ile ilişkilerine değindi. Trump, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol üretimine getirilecek kısıtlamalar konusunda Rusya ve Suudi Arabistan liderleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili olarak, “Putin ve Suudi Arabistan Kralı ile bu anlaşmanın üzerinde çalışıyorum. Başkan Putin bütün bir centilmen. Bizim için de onlar için de güzel bir uzlaşma oldu” ifadelerini kullandı.

“Ben seçilmeseydim şu an Kuzey Kore ile savaşta olurduk”

Kuzey Kore ile ilişkilere değinen Trump, “Kim Jong-un’dan yakın zamanda güzel bir mektup aldım. Ben seçilmeseydim şu lahza Kuzey Kore ile savaşta olurduk. Olur Ya dünyanın sonu bile gelebilirdi” biçiminde konuştu. Trump, “Unutmayın fakat ben iktidara geldiğimde bu ülkede mühimmat yoktu. Bir savaşta uğraş etmek için iyi bir yol değil. Başkan Obama bizi mühimmatsız bıraktı. Bizi tıbbi malzemesiz, solunum cihazsız bıraktı. Obama, Kim Jong-un ile iyi bir ilişkiye sahip olmak istedi ama Kim onunla buluşmazdı” dedi.

“4 milyondan fazla korona virüs testi yaptık”

Ülkesindeki korona virüs salgınına yönelik son durumu değerlendiren Trump, “Ölüm oranımız muhtemelen Almanya hariç öteki Batı Avrupa ülkelerinden çok daha düşük. Birleşmiş Krallık, İsviçre, Belçika, İtalya, Fransa bu ülkeler arasında yer alıyor. İspanya’nın vefat oranı ise ABD’den takriben 4 kat daha fazla” ifadelerinmi kullandı. Trump, “Ülkenin genelinde şu başlıca değin 4 milyondan pozitif korona virüs testi yapıldı. Nüfusa oranla deneme sayısı da çoğu ülkeden daha fazla” diyen Trump, ABD’nin binlerce suni solunum cihazı üretmeye ve stoklamaya başladığını belirtti.

Trump, suni solunum cihazının yeterli olmadığı Meksika’ya ise yardım edeceklerini dile getirdi.

Hasan Çelik

Sıradaki Haber :  UMH güçleri Trablus'ta çok sayıda mühimmat ele geçirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu