Dünya

ABD’de karantina karşıtları sokağa indi

Çin’de ortaya meydana çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgınının merkez üssü ABD’de karantina karşıtlarının protestoları devam ediyor. ABD’nin Pennsylvania eyaletinin başkenti olan Harrisburg’ta yüzlerce birey korona virüs salgını ile çaba zarfında uygulanan karantina tedbirlerinin 30 Nisan’a değin uzatılması kararını sokağa inerek protesto etti.

Protestocular, Harrisburg, hükümet binası önünde ellerinde pankartlar ve flamlar ile toplanan topluluk kendilerini “Aşırı Karantinaya Karşı Pennsylvanialılar” olarak adlandırdıklarını belirtti. Karantina karşıtları, ‘’Hükümetin dinç vatandaşları evde kalmasını gerekli kılması, işletmeleri ve kiliseleri kapatması zulümdür” açıklamasında bulunurken, karantinanın 30 Nisan’a kadar uzatılması kararını alan Pennsylvania Valisi Tom Wolf’u protesto etti. Protestocular, karantinanın hesaplı ve toplumsal sonuçlarının geri döndürülemez olacağını bahis ederek, çocuk istismarı, aile içi şiddet ve zihinsel hastalıklarda yaşanan artışa uyarı çektiler.

Fauci, protestocuları uyardı

ABD Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, yaptığı açıklamada gerçekleştirilen protestoların riskli olduğunu ifade ederken, bu protestolar yüzünden o kadar fazla kişinin virüs kapma riski taşıdığını aktardı. Fauci, ‘’Virüsü kontrol altına alamazsak, hesaplı olarak hakiki toparlanma gerçekleşmeyecek” sözleri ile protestoculara uyarıda bulundu.

ABD’de toplam korona virüs olgu sayısı 784 bin 201’ne, hayatını kaybedenler ise 41 bin 837’ye ulaştı.

Sıradaki Haber :  Gökkuşağının tarihi eserlerle hayranlık uyandıran görüntüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu