Biyografi

Bengü

Bengü Biyografisi

Bengü Erden, 23 Nisan 1979 yılında İzmir’de doğdu. Aslen Malatyalıdır. Ortaokul ve liseyi Özel İzmir Amerikan Lisesinde okudu. Marmara Üniversitesi İsletme Fakültesi mezunu. Bununla Beraber Yüksekokul İstanbul-San Bölümü´nde müzik eğitimini bitirdi.
Müzikle tanışması ilkokulSenfoni Orkestrası ile oldu. Yeniden İzmir`de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa`dan bir yıl şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara`nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV`nin organize ettiği Pop Show `98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Yarışma, jüride yer alan Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Yüksekokul İstanbul`da müzik eğitimi aldı. Kenan Doğulu’nun albüm teklifi üstüne ayrıca üniversite eğitimini sürdürmek ayrıca de albüm çalışmaları için İstanbul’a yerleşti. Albüm çalışmaları yaklaşık üç buçuk yıl sürdü. Üç yıl vakit ile Kenan Doğulu`ya vokallik yaptı. Ayrıca albümün aranjörlüğünü üstlenen Ozan Doğulu ile de çeşitli çalışmalarda yer aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın konserler verdi. Canlı performanstaki başarısı cana yakın tavırlarıyla bar programları ve konserlerin aranılan ismi oldu. Televizyon ekranına ve objektiflere barışık olan Bengü, ATV televizyonunda her Cumartesi yayınlanan ELİFNAĞME adlı programı başarı ile sundu.

İkinci albümü “Bağlasan Durmam” Albümünde yer alan “Ucuz Mumlar ve Müjde” adlı şarkıların laf ve besteleri Bengü’ ye ait. Radyo listelerinde çabuk yükselen “Gel Gel” adlı şarkıyı Azerice yorumladı.

2007 yılında Show TV’de Şebnem Dönmez’in sunuculuğunu yaptığı “Bak Kim Dans Ediyor” adlı yarışmada jüri üyeliğini Nur Yerlitaş, Burhan Öçal, Sevim Gözay, Oktay Keresteci, Aytunç Bentürk yaparken yarışmacılar; Asuman Krause, Doğa Bekleriz, Demet Tuncer, Billur Kalkavan, Bengü, Banu Engebeli, Sami Levi (Seferat Grubu), Cemil Özeren (Ayna Grubu), Berksan Özer, Fatih Cansız (2006 Best Model), Zaza Enden gibi isimler olmuştur. Yarışmada Bengü birinci oldu.

Sıradaki Haber :  Bensu Soral

2009 yılının yine yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Iri Öpüyorum” Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içerisinde usta bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Artist” ödülünü almayı başarmıştır.

20 Haziran 2015 tarihinde Show TV ekranlarında yeni başlayan, Mustafa Ceceli ve Bengü’nün takım kaptanları olacağı “Kapışma” isimli yarışma programında Asuman Krause, sunuculuk görevini üstlendi.

Albümleri:
2000 – Hoş Geldin,
2005 – Bağlasan Durmam,
2007 – Strateji,
2008 – Gezegen,
2009 – İki Melek,
2010 – Sırada Sen Varsın
2011 – Dört Dörtlük
2012 – Anlatacaklarım Var
2013 – Saygımdan
2014 – İkinci Hal
2016 – Hodri Meydan
2016 – Sığamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu