Biyografi

Benjamin Spock

Benjamin Spock Biyografisi

1946 yılında yayımlanan “Bebek ve Çocuk Bakımı” adlı eseri İlk 50 yılda İncil’den sonra en fazla satan kitap oldu.

Benjamin Spock, 2 Mayıs 1903 tarihinde New Haven, Connecticut, ABD’de doğmuştur. Phillips Academy, Yale College ve Columbia Üniversitesi’ne tabi College of Physicians and Surgeons’de öğrenim fark etti. Çocuk hekimliği konusundaki çalışmalarını Cornell Tıp Fakültesi’nde sürdürdü. 1933-1947 arasında New York kenti Sıhhat Hizmetleri Dairesi’nde, 1947-1951 arasında Minnesota Eyaleti’nde Rochester Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Mayo Kliniği ve Minnesota Üniversitesi’nde çalıştı. 1951-1955 aralarında Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi ve gelişimi konusunda dersler verdi. sonra, Western Reserve Üniversitesi’nde, çocuk gelişimi profesörü olarak psikanaliz ilkelerinin çocuk hekimliğine uygulanmasında uzmanlaştı.

Çocuk hekimi ve çocuk psikiyatrisi uzmanı olan Benjamin Spock, Çocuk bakımı ve eğitimi konusundaki görüşleriyle ün kazanmıştır.

1946 yılında Baby and Child Care (Bebek ve Çocuk Bakımı) adlı ünlü kitabının ilk basımı çıktı. O tarihten bu yandan çok sayıda zorlama yapan ve çeşitli dillere çevrilen bu kitap, dünyanın en fazla satan kitapları arasına girdi.

Benjamin Spock, çocuğu anlamayı ve tanımayı öngören elastik bir disiplin anlayışına sahiptir. Sevgi ve saygı ile kesin hedeflere yöneltilerek yetiştirilen çocukların ilerde kendi kendine tatmin edici ve güvenli bireyler olacağı kanısındadır. Çocuklar yaşama adım atarken tamamiyle deneysizdirler. Bu yüzden çok iyi denetlenmeye, açık ve bariz bir önderliğe gereksinmeleri vardır. Dr.Spock’a tarafından, ana-babalar çocuklarına kibar davranarak, soru sordukları zaman zorunlu açıklamalarda bulunarak, anlattıklarını ilgiyle dinleyerek, onlara yaşlarına yerinde sorumluluklar vererek, yerinde ve haklı isteklerini karşılamaya çalışarak, öfke, hüzün ve suçluluk duydukları zaman kavrayış göstererek saygılı bir ilişkinin örneğini vermelidirler.

Tüm cezalar, bilhassa dayak, belli başlı-babanın ya da öğretmenin üstün gücüne dayanmakta, mantıkla ve eğitimle bir ilgisi bulunmamaktadır. Dayak çocuğa, başka çocuklarla, özellikle de kendinden küçüklerle ilişkisinde, bedensel gücünden yararlanarak menfaat kurmayı öğretir, kabadayılığa özendirir ve bu nedenle küçük oranda da olsa, milletlerarası anlaşmazlıkları şiddetle çözme geleneğine katkıda bulunur.

Sıradaki Haber :  Betül Demir

Çağının olaylarına seyirci kalmayan Spock, 1962 yılında nükleer gücün barışsever amaçlarla kullanılması için kurulan SANE’de (National Committee for Sane Nuclear Policy) devir aldı. Vietnam Savaşı’na açıkça karşısında çıkması yüzünden 1968 yılında, Lyndon B. Johnson hükümeti döneminde, gözaltına alınarak sorguya çekildi. Muhafazakâr basın tarafından, “savaşa gitmeyi reddeden güvenilmez bir kuşak yetiştirmiş olmakla” suçlandı.

1972 yılında Halk Müziği Partisi’nden ABD başkan adayı, 1976’da ise aynı partiden başkan yardımcısı adayı oldu.

Evlilikleri :
1.eşi: Jane Cheney Spock (e. 1927–1976)
2.eşi: Mary Morgan Spock (e. 1976–1998)

Benjamin Spock, 15 Mart 1998 tarihinde La Jolla, Kaliforniya, ABD’de 95 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1946 – Baby and Child Care (Bebek ve Çocuk Bakımı)
1954 – A Baby’s First Year (Bir Bebeğin İlk Yılı)
1955 – Sizin Bebek ve Çocuk Beslenmesi
1961 – Dr.Spock Talks With Mothers (Anneler ile Spock Sohbetleri)
1962 – Problems of Parents (Ebeveynlerin Sorunları )
1965 – Sizin Basmakalıp Çıkartılmış Çocuğunuza Görmek
1968 – Dr. Spock on Vietnam (Vietnam İle İlgili Spock)
1970 – Decent and Indecent: Our Personal and Political Behaviour (Içten ve Yanlış: Bireysel ve Siyasal Davranışımız
1970 – A Teenager’s Guide to Life and Love (Yaşam ve Aşk Bir Yeniyetme Kılavuzu)
1974 – Raising Children in a Difficult Time (Sorunlu Bir Dönemde Çocuk Yetiştirme)
1988 – Ebeveynlik Üzerine Spock
1989 – Spock Spock: Asır ile Büyümenin biyografisi
1994 – Bizim Çocuklar İçin Daha İyi Bir Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu