Biyografi

Bill Gross

Bill Gross Biyografisi

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden PIMCO’nun (Pacific Invesment Management) kurucusu ve CEO’su Bill Gross’dur.
Bill Gross, 13 Nisan 1944 tarihinde ABD, Ohio, iddletown’da doğmuştur. Bütün adı William Hunt Gross’dur. Annesinin adı Shirley Tait, babasının adı Sewell Mark Gross’dur. 1954 yılında ailesi ile birlikte San Francisco’ya taşındı. Buradaki günleri idareli sıkıntılarla geçti. 1966 yılında Kuzey Karolina’daki Duke Üniversitesinde lisans eğitimini psikoloji bölümünde bitirdi.

Yüksek lisans yapmak için paraya ihtiyacı vardı, ama parası yoktu. Las Vegas’a gitti. 200 dolarla gittiği Las Vegas’ta 21 oynayarak ve blackjack oynayarak 4 ay baştan başa parasını 10 bin dolara çıkarmayı başardı. Böylece kazandığı parayla yüksek lisans yaptı.

İşletme (idare) alanında da Master of Business Administration (MBA) lisansüstü Üniversite eğitimini Los Angeles’de (UCLA) University of California’da 1971 yılında tamamlamıştır.

1971- 1976 yılları arasında CFA Enstitüsünde bir yatırım analisti olarak çalıştı.

Forbes’e tarafından 2e dünyanın en varlıklı 799’uncu kişisidir. Bill Gross ABD, California, Laguna Beach’de ikamet etmektedir.

1971 yılında kurduğu Yatırım Şirketi PIMCO, 2400’den artı çalışanıyla Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden PIMCO’nun (Pacific Invesment Management) kurucusu Bill Gross’dur.

Bill Gross’un asıl manâlı özelliği ise günümüzde tanıdık internet arama motoru odaklı reklamcılığın temelini atmış olması, trafiğin bir siteye yönlendirilmesi ve tıklama başına para ödenmesi mantığı kendisi tarafından bulunmuştur.

Bill Gross, 2005 yılında 23.5 milyon dolar Duke Üniversitesine parasal yardımda bulundu. 2006 yılında “Sınır Tanımayan Doktorlar” adına 293 milyon dolar bağışla bir vakıf kurduğu, bununla beraber yeniden benzer grup için pul kolleksiyonunun bir kısmını satarak 9.1 milyon dolar ve sonra da 25 milyon dolar bağış topladığı biliniyor. Ayrıca 2008 yılında, Hoag Memorial Hastanesi Presbyterian bayan sağlığı hastanesi için 20 milyon dolar ve Kaliforniya, Irvine Üniversitesi kök hücresel araştırmaları için 20 milyon dolar edinmek üzere iki ayrı uluslararası tıbbi destek kuruluşuna bağışlamıştı.

Sıradaki Haber :  Bill Paxton

2012 yılında “Surgery and Procedure Center” adlı tıp merkezinin kurulması için 20 milyon dolar bağışladı. 2013 yılında Afrika’daki yoksul insanlara yardımcı olmak için yeni bir hastane gemisi inşası için 20 milyon dolar bağışladı.

Bill Gross, pul koleksiyonu da yapmaktadır. 1840-1870 yılları arasında Amerika’da basılmış olan pulların büyük bir bölümünü topladı. Koleksiyonundan bir takım derlemeler 500 bin dolara müşteri buldu. Paradan para kazanmasını bilen bu adam puldan da para kazanmayı öğrendi.

Daha önce 1968 yılında Pamela Roberts ile evli olan Bill Gross’un bu evlilikten Jeff adında bir oğlu ve Jennifer adında bir kızı vardır.
Bill Gross, 1985 yılında Sue Jennifer Frank ile evlendi. Nick adında bir oğlu vardır.

Bill Gross, 2014 yılında kurduğu şirket PIMCO’dan emekli oldu. Emekli olduktan sonradan da Janus isimli fon yönetimi şirketinin başına geçti.

2013 yılında oyuncu Jennifer Aniston’dan 37 milyon dolarlık malikane satın aldı.

Kitapları :
1997 – Everything You’ve Heard About Investing Is Wrong!.
1998 – Bill Gross on Investing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu