Biyografi

Bob Sinclar

Bob Sinclar Biyografisi

Fransız müzisyen, prodüktör. Gerçek adı Christophe Le Friant‘tır. Yellow Productions isimli prodüksiyon şirketinin kurucusu ve sahibi de olan Sinclar, özellikle Love Generation ve World Hold On adlı şarkılarıyla bütün dünyanın tanıdığı popüler bir ad haline gelmiştir.
10 Mayıs 1967‘de Fransa‘da dünyaya geldi. Paris‘in bohem ve gayleriyle dikkat çeken bölgesi Le Marais‘de büyüdü. 80’li yılların sonunda yükselişe geçen acid jazz ve hip hop’tan etkileniyordu. Sinclar’ın sahiden yerine getirmek istediği şey ilk olarak profesyonel bir tenisçi olmaktı. Fakat müzik tutkusu ağır bastı ve hemen şimdi 18 yaşında Chris The French Kiss ismiyle DJ’liğe başladı. İlk klüp hiti Daft Punk‘tan Thomas Bangalter‘la birlikte prodüksiyonunu gerçekleştirdiği ve Jane Fonda‘nın aerobik setinden izinsiz sample’lar kullandığı “Gym Tonic“ti. Kendisine Bob Sinclar adını verme nedeniyse Philippe de Broca‘nın Le Magnifique isimli filminde Jean Paul Belmondo tarafından canlandırılan Bob Saint-Clair karakteriydi.

Sinclar’in ilk albümü “Paradise1998‘de müzik marketlerdeki yerini aldı. “The Ghetto” ve “Ultimate Funk”gibi oldukça başarılı şarkıların yer aldığı albümden hemencecik daha sonra 2000 yılında ikinci egzersiz “Champs Elysées”geldi. Bu albümde Fransız house müziğini, iyi süzdürülmüş disco yaylılarıyla birleştiren Bob Sinclar müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Sinclar, Fransız müzisyen Cerrone anısına yaptığı “I Feel For You” isimli 45’liğiyleyse İngiltere listelerinde 9 numaraya değin yükseldi.

Milletlerarası alanda galibiyet kazanıp popüler olduktan sonradan kendi prodüksiyon şirketi Yellow Productions’ı kuran müzisyenin ilk projesi “Africanism”di. daha sonra 2003‘te üçüncü stüdyo albümü “III” ü yayınladı ve bu albümünde oldukça popüler isimlerle birlikte çalıştı. III, dans listelerinde zirveyi zorluyordu ve bu büyük başarıdan sonradan Sinclar çıtayı daha da yükseltti. İstikrarlı biçimde yükselen müzisyen 2004‘te derleme albümü “Enjoy”u müzikseverlerle buluşturdu.

Sıradaki Haber :  Buket Saygı

2006 yılında ise Sinclar’ıın yıldızı hiç olmadığı dek parlayacaktı. Zira onu bütün dünyanın tanımasını sağlayan ve sadece bir DJ olarak yok bir müzisyen olarak da oldukça başarılı bulunacağı albümü “Western Dream”i yayınladı. İlk single Love Generation’ı, “The Wailers” grubundan Gary Pine ile birlikte hazırlamıştı ve şarkı beklenenin fazla üzerinde bir ilgiyle karşılaşıp tüm Avrupa‘da büyük popülerite kazandı. İngiltere listelerinde 12 numaraya yükselen Love Generation, Almanya ve Avusturya listelerindeyse 1 numaraya ulaştı.

Sinclar Fransız müzisyen Cerrone’a duyduğu hayranlıkla tanınmaktadır. Son olarak 2007 tarihli Soundz Of Freedom albümünü yayınlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu