Spor

Fedai Topal: “Futbolcuların asgari 3 haftaya ihtiyaçları var”

Fedai Topal: “Futbolcuların asgari 3 haftaya ihtiyaçları var”

Türkiye A Ulusal Futbol Takımı ve A Milli Basketbol Takımı’nın eski bilirkişi fizyoterapistlerinden Fedai Topal, korona virüs sonrası yeşil sahalara dönecek olan futbolcuları bekleyen sorunları masaya yatırdı. İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Topal, oyuncuların ciddi sorunlarla karşılaşabileceğine uyarı çekti. Sporcuların istenilen performansa dönüş sürelerinin gereğinden artı uzayacağını belirten Topal, “Uzun zaman sahalardan uzak kalan sporcuların kardiyovasküler sitemleri, kas iskeletleri ve vücut oksijenlerinde önemli eksiklikler olacaktır. Salgın sürecinde evlerindeki incelemeler şüphesiz takımla yapılan idmanlara eşit gelmeyecektir. Evlerinde yapılan incelemeler futbolcuları geriye doğru gitmemek ya da bu süreyi minimum haslar atlatmak için yapılan aktivitelerdir” dedi.

“minimum 15-20 güne ihtiyaç var”

Futbolcuların liglere sağlıklı başlaması için minimum 3 hafta önceden çalışmalara başlaması gerektiğini dile getiren Topal, “Futbolcuların dönüşleri aslında lig başındaki sistem gibi düşünebiliriz. Uzun vakit idmansız durumdalar. Ligler başlayınca 8 hafta gibi bir zaman var önlerinde. Spor aktivitelerine dönülmesi, kasların baştan uğraş edecek ayla gelmesi için asgari 15-20 güne gereklilik var. Çünkü kardiyovasküler sistemler mücadele edecek süreye gelmemiştir. Bu vakit zarfında oksijen kapasitelerini en yükseğe hariç tutmak gerek” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

Futbolcuların haftada 2 maç yapmaları durumunda ciddi sakatlıkların da baş gösterebileceğini sözlerine ekleyen Topal, “Daha sık sakatlanmalar yaşanacaktır. Futbolcular en iyisini yapmak için kendilerini zorlayacak. Spora dönüşleri de uzayacaktır. Aslında bakarsanız futbolcular için hiçbir şey bıraktığı yerden başlamayacak. Panikten sakatlılar da yaşanabilir. Burada önemli olan sporcuların hepsini esneklik, atiklik, oksijen ve akciğer kapasiteleri gibi bütün detaylı testlere sokmaktır” biçiminde konuştu.

Güven Mert Ercan

Sıradaki Haber :  FIFA’dan 'sözleşme' açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu