Spor

Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu: ‘Fenerbahçe’de endişe verici bir olgu yok’

Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu: 'Fenerbahçe'de endişe verici bir olgu yok'

Fenerbahçe ekip doktoru Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, korona virüs salgınının sarı-lacivertli takımdaki durumu ile ilgili kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu. Kunduracıoğlu, oyuncuların, çalışanların ve onların aileleriyle dosdoğru ilgilendiklerini açıklama ederek, “acilen Fenerbahçe Spor Kulübü’nde endişe verici bir vaka yok. Olanlar evlerinde izole vaziyetteler. Klinikleri yok. Testleri de negatife döndü. Negatife döndükten sonradan da başkalarına bulaştırmamaları namına evde kalmaları gerekiyor. Onlar evde kalıyorlar. Bir sıkıntıları olursa kulüp kadar halledilmeye çalışılıyor. Şimdilik bu süreci takımlar bazında bu şekilde yöneticilik ediyoruz. Huzursuz bir süreç” biçiminde konuştu.

“Futbolcularımızın ideal kilolarıyla dönmelerini istiyoruz”

Kunduracıoğlu, bu dönemde oyunculara besin programı gönderdiklerini söyleyerek, “Oyuncularımızın kilo almalarını istemedik. Aralıklarla adale kitlelerini, yağ yüzdelerini ve kilolarını alıyorduk. Bunların ideal olan kilolarını tespit etmiştik. Sporcularımıza da gönderdik. Başlayana değin da herkesin eski kilolarıyla gelmelerini bekliyoruz. Bunu gerçekleştirmek fazla basit yok. Dengelenmiş beslenmenin fazla önemli olduğu konusunda oyuncularımızı bilgilendirdik.Özellikle taze meyve ve sebze konusunda ülkemiz şanslı bir ülke ve sporcularımızın aradıkları her şeyi bulabileceklerini ve bunları tüketmeleri gerektiğini önerdik. Bol akışkan almaları gerektiğini, probiyotik ve prebiyotik besinlerden faydalanmalarının kayda değer olduğunu açıklama ettik.

Bilimsel kanıta dayalı ve gerekliliği ispatlanmış gıda takviyelerini oyuncuların kullanması gerektiğini söyledik ve onlara birer paket halinde bunları verdik. Kimin ne eksiği varsa ne şekilde yerine koyacaksak salgın öncesinde ayrılmadan bütün oyuncularımıza tedarik ettik. Bunları da haftalık programlar halinde Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzla paylaşıyoruz. Herhangi bir gelişme olursa ona göre baştan planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Evde yapılan antrenmanlarda sakatlık beklemiyoruz”

Evde yapılan antrenmanlar esnasında yaşanacak sakatlıklar konusunda da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kunduracıoğlu, “Şöyle fakat bisiklette ya da koşu bandında herhangi bir sakatlık beklemiyoruz. veya önem çalışırken çok önemli bir sakatlık beklemiyoruz. Zaten onlar bizim istediğimiz kilolarda, istediğimiz tekrarlarda, istediğimiz dirençlerde alıştırma yapıyorlar. Biz, hepsinin kas kitlesini ölçtüğümüz, bildiğimiz rakamlar üzerinden kondisyoner hocalarımızla birlikte devam ettiriyoruz. O yüzden önemli bir sakatlıkları olmuyor” değerlendirmesini yaptı.

Sıradaki Haber :  Yemen'de çekirge istilası

“Max Kruse ve Altay Bayındır’ın durumları gayet iyi”

Max Kruse ve Altay Bayındır’ın sağlık hakkında da data veren Prof. Dr. Kunduracıoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Max Kruse, en son 7 Mart tarihinde oynanan maçta etap bileğine aldığı darbe sonucu sakatlanmıştı. Aldığı darbe sonucu but bileğindeki bağlarda birtakım problemler olmuştu. Onun da dördüncü haftası içindeyiz. Zaten sakatlık 4-6 hafta arasında geçecek bir sakatlıktı. İlk başta bu herif sakatlıklardan daha sonra ödeme, ağrıya yönelik tedavilerini yapmıştık. Sonradan hareket kısıtlılığını da halletmiştik. Zaten alıştırma safhasına gelmiştik. acilen evinde olan oyuncularımızın da video kamera yöntemi ile fizyoterapist eşliğinde egzersizlerini yaptırıyoruz. Ağrısı var mı, yok mu ona bakıyoruz.

Çok önemli bir ağrısı değil, ara sıra küçük ağrıları oluyor ama bu tip sakatlıktan sonradan dördüncü hafta ki onları da olağan karşılıyoruz. Zaten altıncı hafta içerisinde fakat 12 Nisan dediğimiz işlem içerisinde toparlayıp umarım ancak haziran başı maçlar yapılacaksa ekip sahaya çıktığı vakit takımla birlikte olacaktır. Altay Bayındır’ın da bir kasık fıtığı vardı ve sezon içerisinde devam ediyordu. Ağrılı bir şekilde maçlarını oynuyordu. Sarı kart sınırına gelmişti ve bir maçta sarı kart görmüştü.

Gerisinde da ulusal ekip arası geliyordu. Onun olacağı ameliyat 3-4 haftalık süreç gerektiriyordu, tekrar sahaya dönmesi için. Başkanımızla konuştuk ve o dönemde Almanya’da ameliyatını yaptırdık. Tabii o zaman böyle bir sürecin içinde değildik.

Almanya’dan geldikten sonradan hem Altay’ı ayrıca de onunla birlikte dışarı giden arkadaşımızı 14 gün karantinaya edinmek zorunda kaldık. Bir yana da iyileşme sürecini günbegün peşine düşüp takip ettik. İkinci haftanın sonunda bisiklet egzersizlerine başladık. Şu lahza üçüncü haftanın içindeyiz, dördüncü haftaya yaklaştık. Herhangi bir sıkıntısı yok, herhangi bir şikayeti değil. Altay da maç oynuyor olsaydık takımla birlikte antrenmanlara başlayabilecek pozisyona geldi. Takımda şimdi sakatlık bazında bir şeyimiz değil.”

Sıradaki Haber :  FIFA’dan 'sözleşme' açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu