Gündem

KKTC’de korona virüs önlemleri 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ederken, ülkeler salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin süresini uzatıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, korona virüs salgını ile mücadele dahilinde alınan önlemlerin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını duyururken, gündüzleri uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı ile geceleri uygulanan tam sokağa çıkma yasağı ile birlikte, ilçeler arası seyahatlere getirilen kısıtlamaların 30 Nisan’a kadar devam edeceğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu, KKTC’de marketlerin 20.00’de kapatılması ve eczanelerin 08.00’den 13.30’a değin çalışmaya ay ardına kadar devam edeceğini aktardı. Komite, Karpaz, bölgesinde bulunan 3 köyde uygulanan kısıtlamalar ile Lapta ve Alsancak köylerinin antre ve çıkışlarında bulunan polis yoklama noktalarının kaldırıldığını açıklarken, Pile’de yaşayan Türklere korona virüs testi yapılacağını bildirdi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada salgın nedeni ile kapalı olan sektörlerin hangi aşamada, ne zaman açılabileceği konusunda gösterme alışverişi de yaptıklarını belirterek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Afiyet Bakanlığı ve Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantılara doktorlarında katılması kararı aldıklarını açıkladı.

“Bilimin gösterdiği şekilde hareket edeceğiz”

Özersay, “Bizler sağlık durumu uzmanlarının ve özellikle Sağlık Bakanlığı’nın önerileri çerçevesinde hareket etme noktasında duruyoruz. Şu an itibarıyla herhangi bir hesaplı sektörün açılması yönünde bir karar üretmedik. Önümüzdeki hafta başında bu üç bakanlık yetkilileri doktorlar ile bir araya gelecek.

Hangi sektör ne süre ve hangi şartlarda açılabilir ve hangi kurala tabi olacaklarına dair çalışmalarını devam ettirecek. Yani önümüzdeki birkaç gün içine herhangi bir sektörün açılması yönünde bir karar üretmedik. Komiteden uzlaşıyla çıkacak öneriyi Bakanlar Kurulu’nda günü geldiğinde değerlendireceğiz. Bilimin gösterdiği şekilde hareket edeceğiz” dedi.

Sıradaki Haber :  Hawking'in evdeki solunum cihazı hastaneye bağışlandı

Dikte Abdurrahman Bulut
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu