Dünya

Kosova’da normalleşme süreci başladı, iş yerleri yeniden açıldı

Çin’de ortaya çıkarak dünyayı tesiri altına alan yeni tip Korona virüs Covid-19 salgınında ülkelerde tespit edilen olay ve günlük vefat oranları düşüşe geçerken bir hayli ülke ihtiyatlarını gevşetmeye başladı. Covid-19 olay rakamının düşmesi ve iyileşen bireylerin rakamında çoğalış yaşanması üzerine Kosova’da basmakalıplaşma süreci başladı. Sürecin birinci evresi yürürlüğe koyulurken önlemlerin hafifletilmesi kapsamında Kosova Sağlık Bakanlığı’nın kararı uyarınca bugün firmaların yüzde 70’i açıldı. Açılan dükkanlar arasında tekstil, kundura, inşaat malzemeleri satan iş yerleri, emlak dükkanları, araba galerileri ve değişik firmalar bulunuyor. Düne kadar 22 buçuk saat süren caddeye çıkma yasağı da rahatlatılırken Kosovalılar, 18 Mayıs’a kadar günde 1 buçuk saat olmak üzere 2 kez konuttan dışarı çıkabilecek.

Sıradana dönüş, iş yeri sahiplerini neşelendirdi

Dükkanların açılması ve caddeye çıkma yasağının hafifletilmesiyle beraber başşehir Priştine sokakları da hareketlenmeye başladı. Ekonominin yine açılması kapsamında dükkan ve firmaların açılmasına en çok iş yeri sahipleri coştu. Başşehir Priştine’nin en yoğun alışveriş sokaklarında bulunan dükkanlarda paklik çalışmaları yapılarak kepenkler yine açıldı. Tekstil dükkan sahibi Perparim Halili dükkanlarını yine açmalarından dolayı son derece mutlu olduklarını belirterek, “Allahın İzniyle Allah’ın desteğiyle korona virüsten kurtulmuş oluruz. Takribî 2 ay kapalıydık. Allahın İzniyle bu salgın hiçbir zaman geri dönmez. Alıcılarımızı karşılamak için hazırız. Ancak hafiflemeye karşın caddeye çıkma yasağının sürmesi bizi düşündürüyor. Ama madem ki dükkanlarımız açıldı, mutluyuz” biçiminde konuştu.

Armağanlık eşya satan Sami Konuviku, Sağlık Bakanlığı’nın kararı gereğince bugün yine iş yerini açtığını belirterek iş yapacaklarını umduğunu dile getirdi. Konuviku iflasın eşiğinde olduklarını belirterek, “Kosova’da yurttaş olarak ihtiyatlara uyduk, salgını devlet olarak iyi idaredik. Allah’ın izniyle bizleri ve tüm dünyayı daha hoş günler bekliyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Bakan Koca, Toplum Bilimleri Kurulu toplantısına başkanlık etti

Başka bir dükkan sahibi Burim Beçiri ise yine çalışmaya başlamaları sebebiyle mutlu olduklarını, korona virüs salgınında sürekli bir yol çizildiğini ifade ederek, “İnancım şudur ki korona virüsü yeneceğiz” dedi.
Öte yandan, Kosova’da önlemlerin hafifletilmesine karşın polis, hakimiyetlerini elden vazgeçmiyor. İlk hadisenin 13 Mart’ta tespit edildiği Kosova’da Covid-19 sebebiyle 22 birey yaşamını kaybederken toplam olay rakamı 851 olarak söylendi. Virüsü yenip iyileşenlerin rakamı ise 381’e yükseldi.

Ercan Kasap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu