Biyografi

Belgin Doruk

Belgin Yükseklik Biyografisi

Türk sinema sanatçısı.
Türk sinemasının ‘Ufak Hanımefendi’ ismiyle anılan yıldızı Belgin Yükseklik, 28 Haziran 1936‘da Ankara‘da doğdu. Sonraki yıllarda Ankara’dan istanbul’a gelen Boy ailesi Yeşilköy’e yerleşti. Belgin Boy Annesinin desteğiyle 1952 yılında ortaokul son sınıftayken Yıldız dergisi ve Faruk Kenç‘in Sahibi olduğu İstanbul Film’in ortak açtığı yarışmaya girdi. O yıl erkeklerde Ayhan Işık ve Mahir Özerdem, bayanlarda da Belgin Boy birinci seçildi.

Bunun ardından kendini Yeşilçam’da buldu ve birincil filmi olan ‘Çakırcalı’nın Definesi’ni çevirdi. Ayhan Işık‘la oynadığı bu filmin yönetmeni Enver Paşa’nın yeğeni olan Faruk Kenç‘ti ve ilk evliliğini kendisinden 26 yaş büyük olmasına rağmen onunla yaptı. Bu ilk filmini çektikleri Aydın yakınlarındaki Bilmek Çiftliği ise ilginç bir rastlantı, ikinci evliliğini yaptığı yapımcı Özdemir Birsel‘indi.

Belgin Irtifa, sinemada güzelilğiyle, oyun gücüyle ve yanağındaki gamzesiyle büyük sükse yaptı. Gamzesiyle ilgili anlattığı anıları da ilginçti ünlü yıldızın…”Annem bana hamileyken Ankara’da Gazi Çiftliği’ndeymiş. Benim gamzeli olmamı istediği için de bol bol ayva yemiş. Aslında de gamzeli doğdum. Rastlantı işte… Fakat annem bunun tesadüf olmadığını söylerdi hep.”

1953‘te yapılan güzellik yarışmasında Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Türk sinemasının bir döneminde en fazla film çeviren ve en çok sevilen oyuncu oldu. Akıllı Müren’le çoğu filmde başrol oynadı. (1959’da ‘Kırık Plak’, 1961’de ‘Hep O Şarkı’, 1962’de ‘Bahçevan’, 1963’de ‘İstanbul Kaldırımları’, 1964’de ‘Hayat Ara Sıra Tatlıdır’). Ayhan Işık ile iyi bir ikili oluşturdu ve birlikte çevirdikleri “Minik Hanım” serisi fazla tutuldu. Usta, çoğunlukla melodramların veya şehvetli güldürülerin değişmez oyuncusu oldu. 1964 yılında Orhan Elmas‘ın yönettiği ‘Duvarların Ötesi’ adlı filmde Tanju Gürsu ile başrolü paylaştı.

Sıradaki Haber :  Behçet Nacar

1970 lerde az kalsın bütün sinema starlarının yaptığı gibi O’da sahne denemesi yapmış ,fakat 1971 yılında dönemin ünlü gazinosu Çakıl’da sahneye çıkmaya hazırlanan Doruk, genel provada söyleyeceği şarkıları unutunca bu hayalini gerçekleştiremedi.

1960’lı yılların bir numaralı yıldızı olan Belgin Zirve, 1970’lerde değişen sinemayla birlikte önce starlığını, sonra sağlığını yitirdi. Aşırı kiloları, içine düştüğü yalnızlık ve idareli kriz onu etkiledi. 1975’ten sonra sinemadan ayrıldı.

Zayıflamak için kullandığı anfetaminli ilaçlar yüzünden sinir sistemi altüst oldu, kilo almaya başladı. Şişli‘deki Fransız Lape Psikiyatri Hastanesi’nde deli muamelesi görüp zincirlere vuruldu, evine icra gelip eski kocasının eski koltuklarına muhtaç oldu. bir kutu hapı yutarak intihara kalkıştı.

Siyah-beyaz Türk filmlerinin ‘Ufak hanımefendisi’ Belgin Boy, sağlığı bozulup aşırı kilolanınca, “Hayranlarım beni her zaman filmlerdeki gibi hatırlasın” diyerek inzivaya çekildi. Ölene değin da kimseye görünmedi.

Kalp yetmezliği sonunda 26 Mart 1995 de İstanbul’da 59 yaşında hayata veda etti.

İlk evliliğini 17 yaşında iken yönetmen Faruk Kenç ile yapmış, bu evlilikten “Gül” adını verdiği bir kızı, ikinci evliliğini yapımcı Özdemir Birsel ile gerçekleştirmiş ve bu evlilikten de “Aydın” adını verdiği bir oğlu var.

Evlilikleri :
Faruk Kenç (1954-1958) (1956’da Gül adında bir kızı oldu )
Özdemir Birsel (1961-1995) ( 1967’de Aydınlatılmış adında bir oğlu oldu.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu