Biyografi

Blaise Pascal

Blaise Pascal Biyografisi

Blaise Pascal, Fransız matematikçi ve filozof.
19 Haziran 1623‘te doğdu, 19 Ağustos 1662‘de öldü. Pascal, hemen şimdi minik yaşta kendisini belirten dehalardandır. Az Önce 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki düşey açıya eşdeğer olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle fazla ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince’yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. böylece tüm matematik kitaplarını saklayarak Pascal’ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır. Pascal, çocukluğunda “Geometri neyi inceler?” sorusunu babasına sormuş ve “içten biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki ilişkileri inceler” cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, çaktırmadan geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onun Öklit’in (Euclid) Elementler’ini ve Apollonius’un Konikler’ini vermiştir.

Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır. Bu eserin mükemmelliği aleyhinde Descartes, eserin Pascal gibi genç biri göre yazılı olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.

Pascal, 19 yaşında, aritmetiksel işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi buluş etmiştir.

Pascal sadece teorik bilimlerde yok, pratik ve deneyde kullanılan bilimlerde de kabiliyetli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli‘nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üstüne düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.

Pascal, Fermat ile yazışarak, olasılık teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal Üçgeni’nin keşfi de ona aittir.

Pascal, çok genç yaşlarda fazla kayda değer çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok manâlı katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür.

Sıradaki Haber :  Bahar Öztan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu