Biyografi

Beyonce Knowles

Beyonce Knowles Biyografisi

Tüm zamanların en çok alaka görebilen bayan vokal gruplarından Destiny’s Child’ın kurucu üyesi ve baş şarkı yazarı Beyonce, “Dangerously In Love” ile solo kariyerine de seri bir giriş yaptı. Genç şarkıcının, “Dangerously In Love’ı dinleyen müzikseverlerden ne gibi tepkiler bekliyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıt ilginçti; “Albümde hip-hoptan rocka, hatta caza kadar çoğu tarzın etkileri var. Bir Shuggie Otis örneğine bile yer verdik. Bu noktada; dinleyenlerin, yeteneğimi hissetmelerini, beni popçu olarak gören müziksever dostlarımın da bundan böyle hakiki bir “artist” olduğumu düşünmelerini istiyorum.”

Beyonce Giselle Knowles, 4 Eylül 1981‘de Houston’da dünyaya geldi. Müzikle ilgilenip kariyer sahibi olma düşüncesine kapıldığında hemen şimdi 7 yaşındaydı. Katıldığı yetenek yarışmasında LaTavia Robertson ile tanıştı. Kurduğu “Girls Time” grubundaki partneri olan kuzeni Kelly Rowland‘ın da katılımıyla oluşan üçlüyü, dördüncü ve son aza olan LeToya Luckett tamamladı. Ellerinde büyük umutlarının ve hayallerinin ötesinde bir şey yoktu. Ta oysa Destiny’s Child (Kaderin Çocuğu) ismini yanlarına alana kadar…

1997 yılında, kendi isimleriyle piyasaya sundukları albümün ilk single parçası olan “No, No, No” ile müzik dünyasına bomba gibi girdiler. Ancak yakaladıkları galibiyet, iki yıl sonradan çıkacak olan “The Writing’s On The Wall”un getireceğinin yanına sayılmayacak değin ufak kaldı. Dünya çapında 10 milyonun üzerinde satılan albüm, “Jumpin’ Jumpin'”, “Say My Name” ve “Bills, Bills, Bills” gibi hit parçalarıyla müzik listelerini tepetaklak etti.

Bir sene sonra Michelle Williams‘ın da katılımının gerisinde grup, “Survivor”ı kaydetti. 9 milyon gibi harikulade bir satmak rakamına ulaşılmasının arkasından 2001’de iki de Grammy ödülü kazanma başarısı bildiren topluluk, müzik dünyasının zirvesine yerleşti.

Grubun “Jumpin’ Jumpin'”, “Survivor” gibi fazla kayda değer parçalarının üreticisi olan Beyonce, sonradan müzikal çalışmalarını solo kariyerinde sürdürmeye karar vererek bu alandaki birincil çalışması olan “Dangerously In Love”ı kaydetti. Şarkıların yanında bilgisayarda izlenebilecek multimedya içeriğiyle de dikkat çeken, “Gift From Virgo” isimli üstelik dar şarkıya yer bahşedilen 2003 çıkışlı albüm, Sony Music Columbia etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Sıradaki Haber :  Bülent Emrah Parlak

Fazla sayıda manâlı ismi bir araya getiren, profesyonel düzenlemeleri ve sunumuyla çalışma aşamasında gösterilen titizliği hissettiren albümün yapımcıları arasında Beyonce Knowles’in yanısıra Rich Harrison, Scott Storch, Focus ve Bryce Wilson da yer aldı. Becerikli kadroda ise şu isimler çalıştı; vokallerde Luther Vandross, Sean Paul, rap vokallerinde Jay-Z, Big Boi, Missy Elliot, Sleepy Brown, gitarlarda Dan Workman, Phil Hamilton, John Brousard, bassta Bryon Miller, davullarda Ivan Hampden, perküsyonda Bashiri Johnson, arkaplan vokallerde Tawatha Agee, Brenda White-King ve Candace Thomas.

Beyonce, bu ilk albümüyle geniş bir dinleyici kitlesinin beğenisini kazandı. Şarkı yazma konusundaki yeteneğini, özgün tavrıyla sergilemeyi başaran şarkıcı, ‘gerçek bir ressam’ olarak değerlendirilme hayallerinin gerçekleşebileceğinin sinyallerini vermiş oldu. Jay-Z ile birlikte seslendirdiği durum yaratan “Crazy In Love” ile başlayan ve 15 parçadan oluşan “Dangerously In Love” albümü, Beyonce Knowles’in solo kariyerine attığı süratli ve dinç adımın bir simgesi olarak raflardaki yerini aldı.

Aktörlük konusundaki yeteneğini görünmek amacıyla 2001’de MTV’nin “Carmen”inde oynayan Beyonce, bir yıl sonradan şansını beyazperdede denemiş ve “Austin Powers In Goldmember”‘da Foxy Cleopatra’yı canlandırmıştı. “The Fighting Temptations” ve ardından gelen farklı alanlara yönlendirilmiş yapımlarla bu yönünü de güçlendirmeyi hedefleyen genç şarkıcı ayrıca Pepsi ve L’Oreal reklamlarında da tepe gösteriyor.

2004 yılında Destiny’s Child‘ı baştan bir araya getiren Beyoncé, benzer sene meydana çıkan Destiny Fulfilled adlı albüm tamamen grupla beraber büyük bir başarı kazandı. Albümdeki Soldier şarkısı listelerin en üstteki sıralarına dek tırmanırken, grubun yaptığı turneler de büyük başarılar getirme devam ediyordu. Fakat albümün tanıtım turneleri bittikten daha sonra Beyoncé grubu bitmiş dağıttığını açıklayarak hayranlarını üzdü.

2006 yılında, Shakira ve Jay-Z gibi ayrı müzik dallarında yükseklik gösteren sanatçıların da katkıları ile B’Day adlı ikinci solo albümünü çıkartan Beyoncé, bu albümün üç milyondan fazla satması sonucunda 3 Platin Plak ve Grammy ödülü kazandı.

Sıradaki Haber :  Bobby Fischer

I Am… Sasha Fierce albümü ile beraber Beyoncé hem bir albümü, ayrıca de kendisi için yarattığı Sasha Fierce adlı sahne kişiliğini tanıtıyordu hayranlarına. “Elbette sahne için” diye tanımladığı Sasha karakterinin hikayesini anlatan albüm, satmak rekorları kaldı.

Beyoncé, uzun senelerdir birlikte olduğu, kendisi gibi müzisyen olan sevgilisi Jay-Z ile 4 Nisan 2008 tarihinde evlendi, genç çift evliliklerini 5 Eylül 2008 tarihinde hayranlarına açıkladılar. Blue Ivy Carter (d7 Ocak 2012) adında bir kız çocuğu vardır.

Beyoncé, Forbes dergisinin 2009 yılında yaptığı araştırmaya kadar, 2008-2009 yılları aralarında kazandığı 87 milyon dolarlık serveti ve uluslararası müzik başarıları sonucunda “Dünya’nın En Etkileyici ve Enerjik 100 Ünlüsü” aralarında 4. sırada yer aldı.

Albümleri :
2003 – Dangerously in Love
2006 – B’Day
2008 – I Am… Sasha Fierce
2011 – 4
2013 – Beyoncé
Lemonade (2016)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2013 – Beyoncé: Life Is Etap a Dream (TV Filmi)

Mantıksal Bağ :
2013 – Beyoncé: Life Is Üçgenin Taban Olmayan Kenarı a Dream (TV Filmi)
Yapımcı :
2013 – Beyoncé: Life Is Etap a Dream (TV Filmi)

Oyuncu :
2014 – On the Run Tour: Beyonce and J… (TV Filmi)
2013- Doğal Kahramanlar 3D (Queen Tara (seslendirme)) (Sinema Filmi)
2013 – Beyoncé: Life Is But a Dream (TV Filmi)
2009 – Obsessed (Beth Charles) (Sinema Filmi)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Aşkın Müziği (Etta James) (Sinema Filmi)
2006 – Rüya Kızlar (Deena Jones) (Sinema Filmi)
2006 – Pembe Panter (Xania) (Sinema Filmi)
2005 – The Tyra Banks Show (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Birim)
2004 – Karanlığa Geçiş (Kendisi) (Sinema Filmi)
2002 – i Love The ’80s (Kendisi) (TV Dizisi) (Birim)
2002 – Avanak Casus: Altın Kuş (Foxxy Cleopetra) (Sinema Filmi)

Sıradaki Haber :  Bryan Singer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu