Gündem

‘Ekilmedik bir karış yer kalmasın’ çağrısına Saimbeyli’den tam destek

Cumhurbaşkanı’nın çağrısına desteklediyen Yaldıran ailesi, konutlarının etrafında bulunan 5 dönüm araziye yerli ve ulusal Saimbeyli domatesi ve tarım mahsullerini ekti. Saimbeyli ilçesinde yaşayan Yaldıran ailesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekmedik bir karış toprak vazgeçmeyelim” çağrısına karşılık verdi. Saimbeyli ilçesinde pazarcılık yapan Şahin Yaldıran, pandemi sebebiyle pazara çıkamayınca eşi İclal Yaldıran ile beraber konutun etrafındaki 5 dönüm araziye yerli ve ulusal tohum kullanarak domates, salatalık, patlıcan, marul ekti.
Çocukları ile beraber yerli ve ulusal kendi mahsullerinden elde ettiği tohumlar için tarlada ekim ve versiyon yapan İclal Yaldıran, “Cumhurbaşkanımız ‘ekmedik arazi kalamasın’ dedi, biz de ektik. Domates, marul, bamya, fasulye, kabak ekiyorum. Saimbeyli bayanlar olarak bahçeyi çok beğeniriz. Bundan evvel konutumun önünde az bir yer ekiyordum. Cumhurbaşkanı çağrı yaptı, bu sene konutumun etrafında her yere ektik. Takribî 5 dönüm” dedi.

Yerli ve ulusal ata tohumları ile yapıma bütün yardım

Yerli ve ulusal tohuma da dikkat sürükleyen İclal Yaldıran, “Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Yerli ve ulusal tohumdan ürettiğimiz mahsullerin lezzeti hiçbir mahsulde yok. Domates buranın yerli domatesi en çok da istediğim kendinden üremesi. Ben her yıl ekiyorum. Ve kokusu kabuğunun inceliği lezzeti ayrı oluyor. Dışarıdan aldığımız tohumda bu bereket ve lezzeti alamıyoruz” diye konuştu.

Pazarcılık yapan ve pandemi nedenyle pazara çıkamadığını ifade eden Şahin Yaldıran, “Bu pandemi dolayısıyla pazarlara gidemiyoruz. Cumhurbaşkanımızın teşvik etmesi ile elimizdeki araziyi en iyi değerlendirmek için ekim yaptık. Bir Saimbeylili olarak ülke ekonomisine katkı bulunmak istiyoruz. Buradaki tüm çiftçilerimiz aynı biçimde ekim yapıyor. Saimbeyli domatesi kendi çekirdeğimizi kendimiz yetiştiriyoruz ve kendi mahsullerimizi yetiştirip pazara çıkarıyoruz. Ekmedik arazi vazgeçmiyoruz. Yerli ve ulusal tohumlarımız ile kendi yetiştirdiğimiz domates ve fidelerimiz ile yapıma desteklediyoruz” dedi.

Sıradaki Haber :  Türkiye'den, Sırbistan'ın Sancak Bölgesi'ne tıbbi malzeme yardımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu