Biyografi

Tahir Büyükakın

Tahir Büyükakın Biyografisi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Tahir Büyükakın, 1969 yılında Kocaeli’nin Derince ilçesinde doğmuştur. Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Konuşmacı Lisesi, İzmit Endüstri Iş Lisesi’nin arkasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu.

Tahir Büyükakın, 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1995 ve 2001 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 2002 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent kadrosuna atandı. 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro iktisat’ bilim alanındaki çalışmaları ile 2013 yılında doçent unvanını aldı. Idareli krizler ve istikrar politikaları alanında projeler hazırladı.

2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde danışman olarak tayin aldı. Büyükşehir Belediyesi ve Su Kanal İdaresinin Stratejik Planını hazırladı.

Tahir Büyükakın’ın akademik kariyeri boyunca yayınlanan fazla sayıda eseri bulunuyor. İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli, Nobel’in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi, “Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Ağız Dalaşı” gibi basılı kitaplarının yanısıra basılmış halde toplam 19 adet kitap, dergi ve akademik makaleleri bulunmaktadır.

2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcısı, 2014 yılında Genel Sekreter olarak atama aldı.

13 Haziran 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 21 Haziran 2017 tarihinde Bilecik Valisi olarak atandı. Atandığı Bilecik Valiliği’ni Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına değin sürdürdü.

Tahir Büyükakın, 2019 Mahalli İdareler Seçimi için Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

Sıradaki Haber :  Bernard Montgomery

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

İyi derecede İngilizce haberdar olan Tahir Büyükakın, Figen Büyükakın ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Kitapları:
2019 – Balkanlar / Gönül Coğrafyası Okumaları
2013 – İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli,
2010 – Nobel’in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi,
2008 – Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Sonsuz Kavga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu