Biyografi

Brad Pitt

Brad Pitt Biyografisi

İngiliz asıllı Amerikalı aktör, prodüktör. Hollywood’un en başarılı aktörlerinden biri olmasının yanı sıra, People dergisine ve birçok kaynağa göre yaşayan en seksi erkektir. Filmografisinde yer alan filmlerden bazıları Se7en, Fight Club, Meet Joe Black, Twelve Monkeys, Legends of the Fall, Snatch, Thelma & Louise, A River Runs Through It ve Babel’dir. Başarıları, aşkları ve filmleriyle milyonları peşinden sürükleyen bir 21. yüzyıl ikonu haline gelmiştir. Ayrı türlerdeki rollerin hakkından büyük başarıyla gelen aktör, Angelina Jolie ile birlikte kimsesiz ve hasta çocuklara takviye için projeler geliştirmektedir. Çiftin danışmanı Trevor Neilson konuyla ilgili olarak Hello dergisine şu açıklamayı yapmıştır: “Bu yardım aktivitelerinin ve cepheli duruşlarının ruhunda yatan şey yargı duygusu ve savunmasız bu insanlara yardım edebilme arzusu. Bütün dünya etrafındaki bu adaletsizliğin üstüne ışık tutmaya çalışarak, dikkati bu yöne çekmek istiyorlar.”
18 Aralık 1963’te İngiliz kökenli üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Oklahoma’da dünyaya geldi. Reel adı William Bradley Pitt’ti. Doğumundan derhal daha sonra Pitt ailesi Springfield’e taşındı. Çocukluğu erkek kardeşi Doug Pitt ve kız kardeşi Julie Neal Pitt’le birlikte Springfield ‘de geçen Brad, Kickapoo Lisesi’nde okumaya başladı. Sporla ve okulun öğrenci işleriyle yakından ilgileniyordu. Mektep yıllarında arkadaşları ona Pittler lakabını takmışlardı. 1982 yılında yapılan bir organizasyonda en iyi giyinen erkek seçildi. Müzikle de yakından ilgilenen Pitt, Q Magazine dergisiyle yaptığı bir röportajda aldığı birincil albümün Elton John‘un “Captain Fantastic” albümü olduğunu belirtecekti.

Gazetecilik öğrenimi olmak üzere Columbia’daki Missouri Üniversitesi’ne kaydoldu. Öğrencilik yıllarında erkek kolejlerindeki öğrencilerin sosyal a geldiği The Sigma Chi birliğine üyeydi. 1986 yılında mezun olması için yalnızca iki kredisi kalmışken şansını Hollywood’da sınamak için okuldan ayrıldı. Missouri Üniversitesi’nde reklâmcılık eğitimi veren ve Brad Pitt’in de eski hocalarından biri olan bir profesöre tarafından, Pitt, adı The Men of Mizzou olan egemen bir takvim projesi için çalışıyordu. The Men of Mizzou, projenin sanat yönetmenliğini yapan ve tüm ilgisini bu çalışmaya yönelten Pitt’in okuldan mezun olmasını engellemişti.

Kariyer seçimi etrafındakiler için sürpriz oldu. Çünkü okuldayken birkaç showda sahne almasına rağmen, bu işi profesyonel olarak ve tutkuyla yerine getirmek istediğini kimse bilmiyordu. Sonunda, film yıldızı olmayı kafasına koyan genç Pitt, cebinde sadece 325 dolarla California’nın yolunu tuttu.

Hollywood’a gittikten sonradan Pitt’e altı yıl süreyle Roy London oyuncu koçluğu yaptı. Head Of The Class isimli sitcomda aldığı minik rolle ilk ekran tecrübesini yaşamış Pitt, o dönem kısa süreliğine showun yıldızı Robin Givens’la birlikte oldu. Pitt ayrıca Growing Pains isimli dizinin iki bölümünde de misafir oyuncu olarak rol aldı.

Uzun süre soap opera Another World’de Chris rolüyle izleyicinin karşısına çıktıktan sonradan Our House isimli dizide sesini duyurdu. Dizinin diğer bölümünde oynaması için öneri aldıktan derhal daha sonra kendini aniden bire Shalane McCall‘in erkek arkadaşı Charles’ı canlandırdığı, Amerika’nın en popüler dizilerinden biri olan Dallas’ta buldu. O dönemde keza prime time kuşağında yayınlanan Thirtysomething, 21 Jump Street ve Freddy’s Nightmares gibi dizilerde de oynuyordu.

1987 yılında Andrew McCarthy, Robert Downey Jr.ve James Spader gibi ünlü oyuncularla birlikte Less Than Zero ve hemencecik arkasında Charlie Sheen’le No Man’s Land filmlerinde oynadıktan sonradan, 1989’da, birincil ciddi beyaz perde deneyimi olan Cutting Glass filminde Dwight Ingalls rolünde izleyiciyle buluştu. Pitt, benzer sene yine film yıldızı olan Jill Schoelen ile birlikteydi.

Pitt’in beyaz perdedeki birincil başrolü 1988 yazında Yugoslavya’da çekilen Dark Side Of The Sun filmiyle oldu. Filmin çekimleri tekrar olmasına rağmen savaşın başlaması nedeniyle, vizyona girmesi seneler sonra gerçekleşti. 1990 yılında TV filmi Too Young to Die?’da rol aldı. Filmde uyuşturucu bağımlısı Billy Canton’ı canlandıran Pitt, başrolleri paylaştığı Juliette Lewis’e aşık oldu ve üç sene sürecek birliktelikleri başladı.

Brad Pitt’in geniş kitlelerce tanınmasını karşılayan filmi 1991 tarihli Thelma & Louise oldu. Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı film, Amerika’da büyük ilgi görmüştü. Başrollerini Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel ve Michael Madsen’ın paylaştıkları yapım, Pitt’in filmografisi için epeyce önemliydi. Hem filmde sadece 15 dakika görünmesine karşın People Magazine dergisi kadar “Dünyanın En Seksi Erkeği” seçilecekti.

Ralph Bakshi’nin yönetmenliğini yaptığı 1992 tarihli Cool World filminden daha sonra Robert Redford’un yönetmenliğinde, Craig Sheffer’la başrolleri paylaştıkları ve en iyi sinematografi dalında oskarı kucaklayan A River Runs Through It (Bizi Ayıran Çay) filminde rol aldı. Pitt, filmde birlikte çalıştıkları rol arkadaşı Buck Simmonds ile çok iyi anlaştı ve ikili konut tutup birlikte yaşamaya başladı.

Sıradaki Haber :  Burcu Güneş

1993 yılında başrollerini, uzun süredir birlikte olduğu Juliette Lewis’in yanı sıra daha sonraları TV dizisi X-Files’ta rol alacak olan David Duchovny ve Michelle Forbes gibi ünlü isimlerle paylaştığı, bir yol filmi olan Kalifornia için kamera karşısına geçti.

1994’te Anne Rice’ın aynı isimli romanından beyazperdeye aktarılan Interview With The Vampire(Vampirle Röportaj) filminde Louis de Pointe du Lac rolüyle beyazperdedeki kayda değer performanslarından birini daha gerçekleştirdi. Filmde 8. yüzyıldaki bir vampiri canlandıran Pitt, Tom Cruise, Christian Slater, Antonio Banderas ve o dönemde henüz onbir yaşında olan Kirsten Dunst’la başrolleri paylaştı ve film 2 dalda oskara namzet olarak gösterildi.

Benzer yıl ressam oyuncu Anthony Hopkins’le birlikte, Aidan Quinn ve Julia Ormond gibi önemli oyuncularla kamera karşına geçtiği Legends of the Fall filmi geldi. Ciddi ve manâlı projelerde oldukça manâlı isimlerle birlikte çalışan Pitt için sinema eleştirmenleri epeyce olumlu yorumlarda bulunuyorlardı.

1995 Brad Pitt’in sinematografisi için tekrar epeyce verimli bir yıl oldu. Zira ünlü oyuncu, kabiliyetli yönetmen David Fincher’ın kamera ardındaki olduğu, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow ve Kevin Spacey’den oluşan değerli bir oyuncu kadrosuyla birlikte Se7en filminde rol aldı.

Yeniden 1995’te en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oskara aday olarak gösterildiği ve yönetmenliğini Terry Gilliam’ın yaptığı Twelve Monkeys filminde Bruce Willis’le başrolleri paylaştı.

1996 yılında Kevin Bacon, Robert De Niro ve Dustin Hoffman gibi sanatçı oyuncularla birlikte Minnie Driver’ı en iyi yardımcı bayan oyuncu dalında ALFS Award’ın sahibi yapacak olan Sleepers filminde rol aldı. Benzer yılın kasım ayında oyuncu Gwyneth Paltrow’la nişanlandı.

Çocukluğunun geçtiği Spriengfield kentinde Discovery Center’ın eğitim merkezi kurması için 100 bin dolar bağışta bulundu. 1997’de canlandırdığı rol yüzünden Çin‘e girmesinin yasaklanacağı Seven Years in Tibet filmini çeken Brad Pitt daha sonraları Times dergisine vereceği röportajda konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifNe hakkında konuştuğunuzu bilmeden konuşmamalısınız. Bu yüzden röportajlarda rahatsız oluyorum. Bana Çin’in Tibet hakkında nasıl bir politika izlemesi gerektiğini soruyorlar. Benim ne düşündüğüm kimin umurunda! Ben kahrolası bir aktörüm. Filmlerle sizi eğlendirmeye çalışan makyaj yapmış erişkin bir adamım.

Filmde Avusturyalı gezgin Heinrich Harrar’ı canlandıran aktör, ününü gitgide artarak arttırarak film başına 10 milyon dolar bölge bir yıldız haline geldi.

1997 yılının haziran ayında Gwyneth Paltrow’la yolları ayrıldı. Magazin dünyasını uzun zaman meşgul eden ve üzerine yapılan spekülasyonların ardı arkası kesilmeyen ilişki sona erdikten daha sonra Brad Pitt’in kendine gelmesi uzun zaman aldı.

Aynı sene “ The Devil’s Own” adlı filmde karizmatik bir I.R.A. liderini canlandırdığı rolü için İrlanda aksanıyla konuşma dersleri bölge Pitt’in birincil başrol tecrübesi olma özelliğini taşıyan, 1988’de Yugoslavya’daki savaş yüzünden gösterim tarihi yıllarca aksamış olan The Dark Side of the Sun vizyona girdi.

1998’de daha önce Legends Of The Fall filminde birlikte kamera karşısına geçtiği Anthony Hopkins ile birlikte Meet Joe Black filminde rol aldı ve Friends dizisinin başrol oyucularından Jennifer Aniston’la tanıştı.

1999 Brad Pitt için tekrar epeyce başarılı bir sene oldu. Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan, konusu, senaryosu ve kurgusuya kült filmler arasına giren David Fincher imzalı Fight Club’da meşhur aktör beyazperdedeki unutulmaz karakterlerden biri olan Tyler Durden rolüne büründü. Drama, aksiyon, bilimkurgu, şahane gibi ayrı filmlerde oyunculuk performansını kanıtlayan aktör, sinematografisine birbirinden iddialı filmler eklemeye devam ediyordu.

2000 yılında hatrı sayılır bir galibiyet kazanan ve Guy Ritchie’nin bütün dünyada tanınmasını sağlayan Snatch filminde rol aldı. Snatch’teki rolüyle Satellite Awards kadar en iyi muavin erkek oyuncu dalında ödüllendirilen Pitt, yıllardan beri Academy Awards‘ın kapısını çalsa da dünya çapında birçok festival aktörün hakkını teslim etti.

29 Temmuz 2000’de Jennifer Aniston’la Malibu’da düzenlenen bir törenle dünya evine girdi. 2001’de Spy Game ve The Mexican filmlerinde başrolde görülen Pitt, 1994’de başlayan TV dizisi Friends’in bir bölümünde Will Colbert rolüyle izleyiciyle buluştu.

Sıradaki Haber :  Boris Johnson

Benzer yıl Steven Soderbergh’in yönetmenliğini yaptığı ve serinin ilk filmi olan Ocean’s Eleven’da, George Clooney, Julia Roberts ve Andy Garcia ile birlikte kamera karşısına geçti.

2002’de Chuck Barris’in benzer adlı kitabından senaryo yazarı Charlie Kaufman’ın uyarladığı Confessions of a Dangerous Mind filminde rol aldı.

2003’te Sinbad: Legend of the Seven Seas isimli animasyonda Sinbad’a ses verdi.

2004’te Wolfgang Petersen’ın yönetmenliğini yaptığı Troy filminde Achilles’i canlandırdı. Mitolojik bir kahraman görünümüne kavuşmak için aylarca spor yaptı ve kondisyon çalışıp kilo aldı.

Filmden sonradan, Almanya’da yayınlanan ‘TV Movie’ adlı televizyon dergisine yaptığı açıklamada:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifFantastik filmler çevirmek için kendime 4 yıl daha süre tanıyorum. Ondan daha sonra yeni bir sinema kuşağı gelecek, yeni kahramanlar cezbedecek. Olayların akışı böyle. Ayrıca yeni şeyleri denemenin zamanı geldi. Gitgide daha yoğun olarak, bir aile ayarlamak istiyorum

biçiminde konuştu. Gelecekte mimarlıkla ilgilenmek istediğini de belirten Pitt, Los Angeles kentinin modernleştirilmesi amacıyla dünyaca meşhur mimar Frank Gehry’nin ressam grubuna misafir etme edildi ve konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Orada ilk etapta öğreneceğim, ancak bir yanlamasına şehrin geleceğini de etkileyeceğim. Los Angeles ruhsuz bir beton çölü. Ben orayı daha yaşanır ışık halkası getirmek istiyorum. Bu olur ya de benim yeni kariyerim olur.”

Aynı sene Ocean-s Twelve’de kamera karşısına geçtikten daha sonra, 2005’te Doug Liman’ın yönetmenliğini yaptığı ve Angelina Jolie ile başrolleri paylaştığı Mr. & Mrs. Smith filminde rol aldı.

8 Ocak 2005’te Brad Pitt’in basın sözcüsü Pitt-Aniston çiftinin bölünme kararı aldığını bütün dünyaya duyurdu. 4.5 takvim evliliklerini noktalayan çift yaptıkları açıklamada 7 yıllık beraberliklerini noktalama kararında basında çıkan hiçbir dedikodunun etkin olmadığını ve keza birbirini seven ve layık veren iki arkadaş olarak ayrıldıklarını belirttiler.

Hollywood‘un en favori çiftlerinden biri olan ikilinin Pitt’in çocuk istemesi yüzünden ya da Angelina Jolie’yle yakınlaşması nedeniyle ayrıldığı haberleri 2005 yılında magazin dünyasını uzun süre meşgul etti.

2005 yılından beri Angelina Jolie ile birlikte olan Brad Pitt, az önce evlenmeden çiftin Maddox, Zahara Marley, Pax Thien adlı üç evlatlık çocuklarının yanı sıra, Shiloh-Nouve, Vivienne Marcheline, Knox Léon adlarında üç de biyolojik çocukları bulunmaktadır. Evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt şeklinde değiştirildi. 27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil’de barış içinde olan anlamına geliyordu. 14 Ağustos 2014 tarihinde Fransa‘da evlendiler. 15 Eylül 2016 tarihinde Angelina Jolie, Pitt’e boşanma davası açtı ve Brad Pitt ile birlikteliğini 2016 yılında bitirdi.

Birleşik Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Gaye Elçisi olan Angelina Jolie 2000 yılında Tomb Raider filminin çekimleri sırasında Kamboçya’da bulunmuş ve 2002’de Maddox isimli bir erkek çocuğu evlat edinmişti. Pitt’le olan birlikteliğinden sonradan çift, Etyopya’dan Zahara isminde bir kız çocuğu evlat edindiler ve 27 Mayıs 2006’da Namibya’da çiftin kızı Shiloh Nouvel’in dünyaya gelmesiyle Brad Pitt-Angelina Jolie ailesi 3 çocuklu oldu. Çift halen Kamboçya’da yetim ve hasta çocuklara destek nedeniyle kurdukları Maddox-Jolie-Pitt(MJP) ve Maddox Chivan Children Center(MCCC) projeleriyle ilgili faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Pitt, 2006’da Alejandro González Iñárritu’nun yönetmenliğini yaptığı, 2007 Golden Globe ödüllerinde en iyi film ödülünü kucaklayan ve oskara en iyi film dalında aday olan Babel filminde rol aldı.

2007’de yapımı biten, Ron Hansen’in romanından beyazperdeye aktarılan The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford filminde Jesse James’in hayatını canlandırdı. Pitt, yeniden yapımı 2007’de biten ve serinin üçüncü filmi Ocean-s Thirteen’de tekrar Rusty Ryan rolünde izleyiciyle buluştu.

Ünlü aktör çıkış tarihi 2008 olan ve rol aldığı üçüncü David Fincher filmi olan The Curious Case of Benjamin Button filminde rol aldı. 2008’de vizyona giren ve Brad Pitt’in oynadığı diğer filmler ise Dirty Tricks,State of Play, Dallas Buyer’s Club ve Chad Schmidt’tir.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2017 – War Machine (Sinema Filmi)
2017 – Okja (Sinema Filmi)
2016 – Kayıp Şehir Z (Sinema Filmi)
2015 – True Story (Sinema Filmi)
2015 – Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2015 – Büyük Açık (Sinema Filmi)
2014 – Bağımsızlık Yürüyüşü (Sinema Filmi)
2014 – The Alışılagelmiş Heart (TV Filmi)
2013 – 12 Yıllık Tutsaklık (Sinema Filmi)
2012 – The House I Live In (Sinema Filmi)
2011 – Yaşam Ağacı (Sinema Filmi)
2009 – The Private Lives Of Pippa Lee (Sinema Filmi)
2008 – Pretty/Handsome (Sinema Filmi)
2007 – Ürkek Robert Ford’un Jesse Ja… (Sinema Filmi)
2006 – Köstebek (Sinema Filmi)

Sıradaki Haber :  Beyonce Knowles

Oyuncu :
2017 – War Machine (Gen. Stanley A. McChrysta) (Sinema Filmi)
2016 – Voyage of Time (Narrator) (Sinema Filmi)
2016 – Allied /Müttefik (Max Vatan) (Sinema Filmi)
2015 – By the Sea / Hayatın Kıyısında (Roland) (Sinema Filmi)
2015 – Büyük Açık (Ben Rickert) (Sinema Filmi)
2014 – Fury (Wardaddy) (Sinema Filmi)
2013 – The Counselor / Danışman (Westray) (Sinema Filmi)
2013 – 12 Yıllık Tutsaklık (Bass) (Sinema Filmi)
2012 – Kibarca Öldürmek (Jackie Cogan) (Sinema Filmi)
2012 – Dünya Savaşı Z (Gerry Lane) (Sinema Filmi)
2011 – Neşelendirici Ayaklar 2 (Krill 2 (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2011 – Kazanma Sanatı (Billy Beane) (Sinema Filmi)
2011 – His Way (TV Filmi) 2011
2011 – Yaşam Ağacı (Mr. O’Brien) (Sinema Filmi)
2010 – Megazeka (Metro Man (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2010 – If God Is Willing and da Creek… (Himself) (TV Dizisi)
2009 – The 66th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (Tv Programı)
2009 – Soysuzlar Çetesi (Lt. Aldo Raine) (Sinema Filmi)
2009 – Live From Studio Five (Kendisi) (Tv Programı) (2 Bölüm)
2009 – Beyond All Boundaries (Bill Mauldin (Seslendirme)) (Kısa Film)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2008 – Benjamin Button’ın Alışılmadık Hikay… (Benjamin Button) (Sinema Filmi)
2008 – Aramızda Casus Var (Chad Feldheimer) (Sinema Filmi)
2007 – OCEAN-S THİRTEEN /Ocean’s 13 (Rusty Ryan) (Sinema Filmi)
2007 – THE ASSASSİNATİON OF JESSE JAMES BY THE COWARD ROBERT FORD /Korkak Robert Ford’un Jesse Ja… (Jesse James) (Sinema Filmi)
2006 – Babel /Babil (Richard Jones) (Sinema Filmi)
2005 – MR. & MRS. SMİTH (John Smith) (Sinema Filmi)
2004 – TROY / Truva (Achilles) (Sinema Filmi)
2004 – Ocean-s Twelve (Rusty Ryan) (Sinema Filmi)
2003 – Sinbad: Yedi Denizler Efsanesi (Sinbad (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2002 – Ultimate Fights From The Movie… (Mickey O’Neill (Kapışma) (Kayıtlar Görüntüleri)) (Video)
2002 – CONFESSİONS OF A DANGEROUS MİND (Brad) (Sinema Filmi)
2002 – Shirtless: Hollywood’s Sexiest (TV Filmi)
2001 – Spy Game (Tom Bishop) (Sinema Filmi)
2001 – OCEAN-S ELEVEN / Ocean’s 11 (Rusty Dyan) (Sinema Filmi)
2001 – Meksikalı (Jerry Welbach) (Sinema Filmi)
2000 – SNATCH / Kapışma (Mickey ONeil) (Sinema Filmi)
1999 – The Directors (Kendisi) (TV Dizisi) (Bölüm)
1999 – John Malkovich Almak (Kendisi) (Sinema Filmi)
1999 – FİGHT CLUB / Dövüş Kulübü (Tyler Durden) (Sinema Filmi)
1998 – MEET JOE BLACK (Joe Black) (Sinema Filmi)
1997 – SEVEN YEARS İN TİBET / Tibet’te Yedi Yıl (Heinrich Harrer) (Sinema Filmi)
1997 – Sessiz Düşman (Rory Devaney / Francis Austin McGuire ) (Sinema Filmi)
1997 – Güneşin Karanlık Yüzü (Rick) (Sinema Filmi)
1996 – SLEEPERS / Kardeş Gibiydiler (Michael Sullivan) (Sinema Filmi)
1995 – seven /Yedi (Dedektif David Mills) (Sinema Filmi)
1995 – TWELVE MONKEYS / 12 Maymun (Jeffrey Goines) (Sinema Filmi)
1994 – İhtiras Rüzgarları (Tristan Ludlow) (Sinema Filmi)
1994 – Vampirle Röportaj (Louis de Pointe du Lac) (Sinema Filmi)
1994 – Friends (Will Colbert) (TV Dizisi)
1994 – Bana Bir İyilik Yap (Elliott Fowler) (Sinema Filmi)
1993 – Deli Romantik (Floyd) (Sinema Filmi)
1993 – Kalifornia (Early Grayce) (Sinema Filmi)
1992 – Hayal Dünyası (Dedektif Frank Harris-Seslendirme) (Sinema Filmi)
1992 – Bizi Ayıran Çay (Paul ) (Sinema Filmi)
1991 – THELMA & LOUİSE /Thelma ve Louise (J.D.) (Sinema Filmi)
1991 – Johnny Suede (Johnny Suede) (Sinema Filmi)
1991 – Across the Tracks (Joe Maloney) (Sinema Filmi)
1989 – Happy Together (Brian) (Sinema Filmi)
1987 – Less Than Zero (Partygoer) (Sinema Filmi)
1987 – Gizli Yaşam (Garson) (Sinema Filmi)
1987 – Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1985 – Larry King Live (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
1985 – Growing Pains (Jeff) (TV Dizisi)
1984 – Cinema 3 3 (Kendisi) (TV Dizisi) (4 Birim)
1978 – Dallas (Randy) (TV Dizisi)
1964 – Another World (Chris) (TV Dizisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu