Biyografi

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü Biyografisi

Pop müzik sanatçısı, “Cici Kızlar” grubunun üyesidir.

Bilgen Bengü, 19 Aralık 1957 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Sevimli ve meyve ağaçlarıyla doymuş bahçeli bir evde ablası Gölgen Bengü ile mutlu bir çocukluk geçirdi. Müziğe karşısında yeteneğini ayrım eden ailesi onu Ankara Devlet Konservatuvarı’na yollamak istedi lakin liseye başlayınca müzik yaşamını okul orkestrasında solist olarak devam ettirdi.

Bilgen Bengü, Şarkı söylemeye henüz üç-dört yaşlarında başladı. Küçük yaşlarda amatör olarak başladığı müzik tutkusunu lise yıllarında ilk müzik kontratını yaparak profesyonel alana taşıdı. Yaşı az önce ufak olduğu için kontratı annesi imzaladı.

Bilgen Bengü, lisede bir derslik arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ederken Nino Varon‘la tanıştı. Bengü’nün müzik kabiliyeti Varon’un dikkatini çekti. Bengü’den, Şanar Yurdatapan kadar başlatılan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alması istendi. Katılmayı kabul edince Bengü’nün birincil müzik kontratı ailesi kadar imzalandı. Bengü, Cici Kızlar’a katılır katılmaz kendini 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ nde yarışırken buldu. Grup, yarışmaya sözleri ve müziği Attila Özdemiroğlu‘na ait Delisin şarkısı ile katıldı. Semiha Yankı ile birinciliği paylaştılar ve Türkiye‘yi temsilcilik edecek yarışmacının tespit edilmesi için gereken kurayı Bilgen Bengü çekti. Kurada kaybedince Türkiye’yi Stockholm‘de temsilcilik etme hakkını kaybettiler.

Bilgen Bengü, bir anda tüm Türkiye’nin tanıdığı Cici Kızlar’ın “Kıvırcık”ı olmuştu. Şat Üretim göre gruba özel şarkılar ve koreografiler yapılıyordu. Cici Kizlar’la iki yıl baştan başa başarılı incelemeler yaptı. “Delisin”, “Bak Şu Çocuğa”, “Olmaz fakat”, “Uçtu Uçtu” şarkıları hit oldu. Birçok dergi ve kuruluş tarafından yılın grubu seçildiler. “Delisin” adlı filmde oynayarak Tarık Akıcı ve Necla Nazır‘la başrolü paylaştılar. Bir aylık Anadolu turnesine çıktılar.

Sıradaki Haber :  Bülent Çetinaslan

1976 yılında Cici Kızlar dağılınca Bilgen Bengü müziğe kimsesiz devam etti. Nino Varon‘la Nova Müzik çatısı aşağıda çalışmaya başladı ve düzenlemesi Onno Tunç‘a ait “Söyle Kimdi O?” adlı 45’liğini çıkardı. Hey dergisi tarafından “Yılın Ümit Veren Bayan Sesi” seçildi. “Söyle Kimdi O?” müzik listelerinde bir numara oldu. Arkasından “Kendine İyi Bak”, “O Piti Piti” ve “Tepede Olan Kalbimde Yarayı” teklileri piyasaya çıktı. Altı kere Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Barıştırma Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla benzer sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna devam ediyordu. 1984 yılında İTÜ. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu.

1987 yılında birçok bestesini, düzenlemesini Esin Engin‘in ve Turhan Yükseler‘in yaptığı “Kıvırcık” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm tanıtımının yeterince yapılmaması sebebiyle başarısız oldu. Bengü 1988 yılında müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan daha sonra, 2003 yılında, 4 şarkılık bir EP olan “Canım Çekti”yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler‘e ait olan bu EP’de “Delisin”, “Söyle Kimdi O”, “Nerden Çıktı Bu Rüzgar?” ve “Haydi Haydi, Git de Konuş” adlı şarkılar bulunmaktaydı. 2000’li yıllarda “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Bir Zamanlar” gibi derleme eser albümlere hit şarkılarıyla katılan Bengü’nün en sevilen şarkılarından oluşan “En İyileriyle Bilgen Bengü” albümü 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Usta son olarak 2011 yılında sözleri ve müzikleri Yavuz Hakan Tok‘a ait “Şarabi” teklisiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki oğlan sahibidir.

Sıradaki Haber :  Barış Yarkadaş

45’lik Plakları :
1976 – Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun
1977 – Kalbim Durdu Heyecandan/Kendine İyi Bak
1978 – O Piti Piti/Anlatırmısın
1979 – Tepede Olan Kalbimde Yarayı/ Biliyorsun Susuyorsun

Albümleri :
1987 – Kıvırcık
2003 – Canım Çekti
2009 – En İyileriyle Bilgen Bengü
2011 – Şarabi (single)

Filmleri ve Dizileri:
Oyuncu :
1999 – Bizim Sokak (Cazibe) (TV Dizisi)
1979 – Bebek (Metin’in Sevgilisi) (Sinema Filmi)
1975 – Delisin (Öğrenci) (Sinema Filmi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu