Biyografi

Benicio Del Toro

Benicio Del Toro Biyografisi

Benicio Del Toro, 1967 doğumlu Port Riko’lu sinema oyuncusu. Del Toro, Traffic filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003 yılında En İyi Dublör dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile birlikte oynadı.
Benicio Monserrat Rafael Del Toro Sanchez, 19 şubat 1967 yılında her ikisi de avukat olan Gustavo Adolfo Del Toro ve Fausta Sanchez Rivera‘nın ikinci oğulları olarak San German, Porto Riko‘da dünyaya geldi. Santurce’da gelişen Del Toro, Miramar’daki roman katolik okulu Academia del Perpetuo Socorro‘ya başladı.

Dokuz yaşına geldiğinde annesinin hepatit yüzünden ölmesinden sonradan babası ve büyük erkek kardeşi Gustavo ile birlikte gençlik yıllarını geçirdiği Mercersburg, Pennsylvania‘ya taşındı. Burada yatılı Mercersburg Akedemisi‘ne girdi ve mezun olduktan sonra babasının tavsiyesine uyarak University of California‘da işletme okumaya başladı. Drama kursunda gösterdiği başarıyı farkedince okulunu bıraktı ve Los Angeles‘da meşhur oyunculuk öğretmeni Stella Adler ile çalışmaya başladı.

1980’lerin sonunda Miami Vice‘da ve NBC televizyon Drug Wars:The Camarena Story) katil, uyuşturucu satıcısı gibi ufak rollerde gözükmeye başladı. Del Toro, roller almaya başlayana kadar ailesine yeni kariyerinden bahsetmemişti. daha sonra 1988 yapımı Big Top Pee-Wee ile sinema filmi kariyeri başlamış oldu. 1989’da Bond filmi Licence to Kill‘de yeraldı ve o zamana değin bir Bond filminde kötü karakteri oynayan en genç oyuncu oldu. Fazla meslek yapmayan bu iki filmin peşinde The Indian Runner (1991), China Moon (1991), Christopher Colombus:The Discovery (1992), Money for Nothing (1993), Fearless (1993) ve Swimming with Sharks (1994)’da oynadı. 1995‘de The Usual Suspects‘de canlandırdığı Fred Fenster rolüyle çıkış sağladı ve En İyi Dublör dalında Independent Spirit Ödülü‘nün sahibi oldu ve “takip edilecek oyuncu” olarak lanse edildi. Bundan sonradan daha büyük bütçeli filmlerde daha büyük roller almaya başlayan Benicio, bu dönemde Abel Ferrara’s Funeral (1996), Basquiat (1996), The Fan (1996) ve Excess Baggage (1997)’da oynadı.

Sıradaki Haber :  Bruce Greenwood

1998 yapımı Fear and Loathing In Las Vegas filminde Hunter S. Thompson (Johnny Depp)’ın avukatı Dr. Gonzo rolündeydi. Bu filme kendini en ince ayrıntısına kadar veren, şehvetli ve fiziksel olarak hazırlanan ve bir sahnede kendini sigarayla yakan (fakat bu sahne daha sonra filmden çıkarıldı) Del Toro, gelen kötü eleştirilere çok üzülse de bu film sonra bir kült haline geldi. Bu filmden sonradan geçirdiği iki yıl boşluğun arkasından, bitmiş büyük profilli filmlerde rol almaya başladı. The Usual Suspects‘in süreklilik yazarının yönettiği The Way of the Gun (2000), Steven Soderberg‘in Traffic (2000), Guy Ritchie‘nin Snatch (2001) ve Sean Penn filmi The Pledge bu dönemde rol aldığı filmler oldu.

Del Toro, Traffic filmindeki Meksika‘lı sınır polisi rolündeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003‘de Tommy Lee Jones‘la birlikte The Hunter‘da rol aldı. Yeniden 2003 yılında En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile yer aldı.

Sin City (2005)’de de bulunan ünlü aktör bakışları ile James Dean, Brad Pitt ve Marlon Brando‘yla karşılaştırıldı ve seks sembollerinden biri haline geldi. People Magazine göre 2003‘de “Most Beautiful People” Listesi’nde yeraldı. Gençlik yıllarında Madonna‘nın La Isla Bonita klibinde de görünmüş olan Del Toro, Oskar Ödülü bölge üçüncü Porto Riko’lu oyuncu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu