Biyografi

Blake Edwards

Blake Edwards Biyografisi

Komedi filmlerinin meşhur yönetmeni Blake Edwards, aralarında “Pink Panther” serisinin de bulunduğu 39 filme imza atmış, Amerikalı senaryo yazarı ve yönetmendir.
Bütün adı William Byönetmen 1922 yılında Oklahoma‘da doğdu. Üvey büyükbabası sessiz film döneminin yönetmenlerindendi. Babasının da set amirliği yapması onun setlerde büyümesine yol açtı. Sinema eğitimini, babasının yanında çıraklık döneminde aldı.

Yönetmenlikten fazla akıcılık yazarlığına meraklı idi ve ilk filmini çekmeden önce radyo oyunları ve televizyon için senaryolar yazıyor hatta minik rollerde oynuyordu. Dedektiflik hikayelerini seviyor ve radyo için ufak dedektiflik oyunları yazıyordu.

The Gentlemen From West Point” adlı filmde oyunculuk yaparak sinemaya birincil adımını atmış oldu. Ama belli başlı başarısı radyo serisi olan “Richard Diamond: Private Detective” ile oldu. Gerisinde 1958 yılında televizyon serisi olarak çekilen “Peter Gunn” geldi. 1967 yılında ise bu serinin sinema filmi “Gunn“ı yönetti.

1959 yılında “Operation Petticoat” adlı film ile Hollywood‘da tanındı. 1961 yılında gelindiğinde “Breakfast beygir Tiffany’s” adlı filmi yaptı. Bu filmde Audrey Hepburn ve George Peppard ile çalıştı. Filmin müzikleri yapan Henry Mancini bu filmdeki başarısı ile Oscar kazandı.

1963 yılında komedi dünyasında ses getiren” Pink Panther” serisinin ilk filmi “The Pink Panther“i yönetti. Bu filmde Peter Sellers ile çalıştı. Henry Mancini’nin yaptığı müzikleri bir alışılmış haline dönüştü. Bu başarının hemen gerisinde 1964 yılında serinin ikinci filmi “Shot in The Dark” geldi. Bu dönem Hollywood’daki stüdyo ile tartışmalar içinde olduğundan İngiltere‘ye gitti.

Uzunca bir süre seriye ara verdikten daha sonra Peter Sellers ile seriden bağımsız bir film olan “The Party” adlı filmi çekti. Ardından “Pink Panther” serisine devam ederek 1975 yılında “The Return of The Pink Panther“, 1976 yılında “The Pink Panther Strikes Again ” ve 1978 yılında “Revenge of The Pink Panther” adlı filmleri yönetti. 1979 yılında Hollywood’a reel bir dönüş yaptı ve en iyi filmlerinde biri olan “10” ve 1982 yılında ise “Victor/Victoria” adlı filmleri çekti.

Sıradaki Haber :  Burcu Kara

1980 yılında Peter Sellers‘ın ölümüne rağmen seriyi devam ettirme kararı aldı. 1983 yılında “Curse of The Pink Panther” ve 1993 yılında “Son of The Pink Panther“ı çekti.

2004 yılında Peter Sellers’ın hayatını anlatan “The Life and Death of Peter Sellers” adlı filmde, Sellers ile olan yakın dostluğu anlatıldı. Aynı yıl yapılan Oscar Ödülleri‘nde Onur Ödülü‘nü aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu