Biyografi

Burak Akbay

Burak Akbay Biyografisi

Sözcü Gazetesi‘nin sahibidir.

Burak Akbay, 1971 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi Mine Bayan, babası gazetecilikte gölge adam olarak ünlenen Ertuğrul Akbay’dır. Türkiye’deki eğitimine Maçka Ilkokulu’nda başlayıp, arkasında Özel Arkadaş Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Liseyi bitirdikten daha sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca olarak, Pazarlama ve İdari işletme üstüne İsviçre’de, American College of Switzerland’da tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından istanbul’a döndü. urduğu birincil basımevi ile Türk ve yabancı uyruklu ayrı gazetelerin baskıları ile başladı. Daha sonraki yıllarda “Fotogol” adlı bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına girdi. 27 Haziran 2007 tarihinde de Sözcü gazetesini kurmuştur.

Burak Akbay, 2013 yılında Almanya’nın manâlı gazetelerinden Frankfurter Rundschau‘ya talip olmuştur. Talip olduğu gazetenin önemi İkinci Dünya Savaşı‘nın ardından Almanya’da yayımlanmaya başlayan ikinci gazete olmasından kaynaklanmaktadır.

Burak Akbay, birincil sayısını 27 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı sahibi olduğu Sözcü Gazetesinde; Metin Yılmaz genel yayın yönetmenliği görevinde bulunurken, yazan kadrosunda Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Soner Yalçın, Oray Eğin, gibi tecrübeli isimler vardır.

Sahibi olduğu medya kuruluşları aralarında “Sözcü” Gazetesi, 5 Şubat 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan spor gazetesi “Fotogol”, 9 Haziran 2012 tarihinde yayımlanmaya başlayan bir spor gazetesi olan “AMK”, ve 29 Kasım 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan “Korkusuz” adlı gazete, mizah dergisi olarak 1989 yılında satın alınan “Gırgır” dergisi vardır.

2015 yılından itibaren Sözcü Gazetesi ile birlikte cumartesi günleri bedava olarak yanında “Gırgır” dergisi vermektedir.

Burak Akbay, Zeynep Akbay ile evlidir.

Burak Akbay 19 Mayıs 2017 tarihi itibariyle FETÖ soruşturması zarfında gözaltına gücenme kararı çıkartıldı.

Sıradaki Haber :  Binali Yıldırım

Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
“Sözcü” Gazetesi
“Fotogol” spor gazetesi
“AMK” spor gazetesi
“Korkusuz” Gazetesi
“Gırgır” espri dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu