Biyografi

Cengiz Ergün

Cengiz Ergün Biyografisi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı

Cengiz Ergün, 1960 yılında Manisa‘da doğmuştur. Eğitim ve askerlik gibi gerekli ayrılıklar dıştan hayatının büyük bir bölümünü Manisa’da geçirdi. Merhum Cemal Ergün ve merhume Nihal Ergün’ün oğlu olan Cengiz Ergün İlkokulu sırasıyla Murat Germen, Necatibey ve Gazi İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu Şehitler Orta Okulu’nda, Liseyi İzmir Fatih Lisesi’nde tamamladı. Üniversite Lisans eğitimini Muğla Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde aldı ve 1980 yılında mezun oldu.

Erzincan‘da vatani görevini yaptıktan daha sonra Manisa‘da inşaat sektöründe faaliyet belirten bir firma kurdu ve iş hayatına atıldı. Müteahhit olarak Uncubozköy Mahallesi ilk olarak edinmek üzere Manisa’da birçok projeyi başarıyla hayata geçirdi. 30 takvim ticaret hayatında hiç bir devlet, belediye ya da bayındırlık ihalesi almadı.

1981 yılında en büyük destekçisi ve eşi Şeyda Ergün ile hayatını birleştirdi. Cengiz Ergün, Hande ve Merve isimli iki kız evlat babasıdır.

Manisa‘ya hizmet edebilmek için farklı alanlara yönlendirilmiş dönemlerde sosyal faaliyetlerin içinde yer aldı. Bunlardan Manisaspor Kulübü Başkanlığı en büyük kibir kaynağı oldu. 1999 – 2000 futbol sezonun ikinci yarısında yapılan Genel Komite’da Manisaspor Kulübü Başkanı olarak seçildi. 2000 – 2008 yılları arası Manisaspor başkanlığı yaptı. Manisaspor’u ekibiyle birlikte 3’ncü Lig’den alarak 2004 – 2005 futbol sezonunda tarihinde ilk kez Süper Lig’e taşıdı. Bu galibiyet Manisa için sportif, sosyal ve hesaplı anlamda bir dönüm noktası oldu.

27 Aralık 2008 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Manisa Belediye Başkan Adayı olarak halkının karşısına çıktı. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Manisalıların teveccühü ile Manisa tarihinin en yüksek oyunu alarak Manisa Belediye Başkanı seçildi. 2009-2014 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdürdü. Çöp sorunundan parklara, kaldırımlardan yollara, sosyal etkinliklerden spora, tarihi alanlardan ilçe ve köylere dek fark yapmadan bir fazla prestij projeye imza attı.

Sıradaki Haber :  Prof.Dr.Mehmet Ceyhan

30 Mart 2014 tarihinde yapılan lokal seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden her yerde namzet oldu ve kazandı, bu nedenle Manisa‘nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olma unvanını aldı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı, Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiştir.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde yüzde 52.77 oranında oyla 3’üncü kez Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Cengiz Ergün, Manisa’da 3 dönem defalarca seçilen birincil belediye başkanı olmuştur.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2008 – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu