Gündem

Dışişleri Bakanlığı Covid-19 salgını verilerini paylaştı

Dışişleri Bakanlığı Koordinasyon ve Yardım Merkezi, Covid-19 salgını verilerini paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Krizin başından itibaren takriben 70 ülkeden 25 bini aşkın vatandaşımız yurtdışından ülkemize getirilmiştir. 15 Nisan 2020 tarihi itibariyle toplam 12 bin 470 vatandaşımız bu yurtlarda kalmaktadır. Gözlem süresi sona eren 23 bin 50 vatandaşımız ise laf konusu yurtlardan terhis edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, halen, geçici süreliğine yurtdışında bulunan ve dönmek için başvuran vatandaşlarımızın, karantina koşulları hazırlanarak en kısa sürede ülkemize getirilmesi için harekete geçilmiştir. 14-15 Nisan 2020 tarihlerinde 76 vatandaşımız yurda dönüş yapmıştır” denildi.

15 Nisan tarihi itibariyle yurda dönüş yapan vatandaşlara ilişkin tablo şöyle:

Çıkış Yapılan Ülke; Darı
Çıkış Yapılan Büyük Kasaba; Kahire
Ulaşım Türü; Havayolu
Varış Yeri; İstanbul
Işyeri İsmi; Özel Uçak/Tailwind
Tarih; 14 Nisan 2020
Vatandaş Sayısı; 76

Yurtdışında toplam 13 Türk vatandaşı vefat etti

Açıklamada yurtdışında vefat eden Türk vatandaşları ve alınan çağrılarla ilgili olarak, “14 Nisan 2020 tarihinde 12, 15 Nisan 2020 tarihinde 1 almak üzere toplam 13 vatandaşımız vefat etmiştir. Covid-19 ile Mücadelede Vatandaşlarımızla İletişim Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi kadar 15 Nisan saat 16.00 itibariyle toplam, 54 bin 300 çağrıya yanıt verilmiştir. DKDM Twitter ve Facebook hesaplarında 15 Nisan saat 16.00 itibarıyla kaydedilen hareketler aşağıda sunulmuştur:

Toplam 27 mesaj alınmıştır. Bunlardan 19’u DM ile aracısız yanıtlanmış ve değerlendirilmek üzere ilgili birimlerimize yönlendirilmiştir. En fazla mesaj Ukrayna, KKTC, Suudi Arabistan ve Avrupa ülkelerinden alınmıştır. Mesajların yaklaşık tamamı koronavirüs krizi nedeniyle uçuşların durdurulması ertesinde halen yurtdışında yer alan ve destek başvurusunda bulunan vatandaşlarımızdan gelmiştir” denildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun süreç baştan başa yaptığı temaslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temasları çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 14 Nisan 2020 tarihinde Ürdün, Malezya ve Moritanyalı mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Dünyadan gelişmeler

Açıklamada dünyadaki gelişmelere ilişkin şu veriler paylaşıldı:

“ABD: Eyaletlerdeki Hastalık Teftiş ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) iletilen münferit raporları düzenli olarak güncelleyen medya kuruluşları 14 Nisan itibariyle ABD’de teyitli toplam vaka sayısını 598 bin 670, ölü sayısını 25 bin 239 olarak bildirmektedir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), hastadan tükürük alınması yoluyla gerçekleştirilen testi onaylamıştır. Sözkonusu testin, virüsün teşhisinin afiyet çalışanlarını riske atmadan gerçekleştirilmesi bakımından siklet taşıdığı anlaşılmaktadır.

Sıradaki Haber :  Fatih Sondaj Gemisi'nin yarın Trabzon'da olması bekleniyor

Almanya: Robert Koch Enstitüsü’nün internet sayfasında yer alan ve bu sabahleyin güncellenen verilere göre, Almanya’da COVİD-19 salgını dahilinde tespit edilen toplam vaka sayısı 127 bin 584’e yükselmiş olup, ölüm sayısı 3 bin 254’tür. Son 1 gün içinde tespit edilen vaka sayısı ise 2 bin 486 olmuştur.

Arnavutluk: Teyitli COVID-19 vakalarının sayısı 494’e yükselmiştir. Ölümlü olgu sayısı ise 25’tir. Karantina tedbirlerine uymayanların 15 yıla değin hapis cezasıyla yargılanmasını öngören kanun tasarısı, Arnavutluk Meclisi Hukuk Komisyonu’nda onaylanmış olup, tasarının yarın (16 Nisan) Meclis Genel Oturumu’nda yasalaşması sözkonusudur. Bahsekonu tasarıya tarafından, tedbirlere uymayanların 3 sene, tedbirlere uymayarak başkasının sağlığına zarar verenlerin 5 yıl ve bu şekilde bir kişinin ölümüne yol açanların 15 yıl hapis cezasıyla yargılanmaları öngörülmektedir.

Azerbaycan: Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyeva, Ankara’da Atakule’nin 13 Nisan akşamı Azerbaycan bayrağıyla ışıklandırılmasına ilişkin olarak sosyal medya hesaplarından yayımladığı teşekkür mesajında; kardeş Türkiye’ye derin şükranlarını sunduğunu, ülkelerimizin sevinçli ve engebeli günlerde her zaman birbirlerinin yanında olduklarını, birliğimizin ve gücümüzün bundan kaynaklandığını, iki halka sağlık durumu, ülkelerimize barıştırma ve rahat dilediğini açıklama etmiştir.

Belçika:14 Nisan itibariyle COVİD-19 kaynaklı toplam vaka sayısı: 31.119, hayatını kaybedenlerin sayısı: 4 bin 157 olarak açıklanmıştır. Ülke genelinde hastanelerin acele servislerine, normale kadar çok daha fazla insanın depresif hisler, evhamlı fikirler ya da öteki psikolojik şikayetlerle başvurduğu, karantinadan nedeniyle yalnız kalan insanların depresif belirtiler göstermeye başladıkları, tecridin devam etmesi halinde durumun gitgide artarak artacağına uyarı çekilmiştir.

Cezayir: 14 Nisan’da COVİD-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 326’ya (+13), toplam vaka sayısı 2070’e (+87) yükselmiştir. öte yandan, 2021 yılında Oran’da düzenlenmesi öngörülen 19. Akdeniz Olimpiyatlarının salgın nedeniyle 2022 yılına ertelendiği bildirilmiştir.

İspanya: 15 Nisan itibarıyla teyitli olgu sayısının 177 bin 633, virüs kaynaklı ölümlerin 18 bin 579, çare edilenlerin sayısının ise 70 bin 853 olduğu açıklanmıştır.

İtalya: Sıhhat Bakanlığı’nca 14 Nisan’da yayımlanan verilere kadar, ülkedeki vakaların sayısı 104 bin 291’e, vefat vakaları 21 bin 067’ye yükselmiştir. Bugüne dek ölümler, iyileşenler ve mevcut vakalar itibariyle ülkede COVID-19’a yakalananların toplam sayısı 162 bin 488 olmuştur.

Sıradaki Haber :  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı müjde Zonguldaklıları sevince boğdu

Kanada: Federal makamlarca açıklanan verilere tarafından, 14 Nisan itibarıyla ülke genelinde yapılan toplam deneme sayısı 451 bine yaklaşmış, saptama edilen COVİD-19 vaka sayısı 26 bini aşmış, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 823’e yükselmiştir. 14 Nisan gece itibarıyla, yurt dışından gelip ‘muteber bir tecrit planına’ sahip olmayan Kanadalıların 14 gün boyunca özel olarak belirlenen karantina bölgelerinde kalmaları zorunlu ışık halkası getirilmiştir.
Pakistan: 15 Nisan itibariyle toplam teyitli COVID-19 sayısı 5.988’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 107’ye ulaşmıştır. Karaçi merkezli Jamia Dar-ul-Uloom cemaatinin girişimiyle bir araya gelen ülkedeki Ulema sınıfının önde gelen temsilcileri, cemaatle namaz kılınmasını elzem olarak nitelendirerek beş süre namazın, Cuma namazlarının ve teravih namazlarının camilerde cemaatle kılınmasına karar vermiştir. Anılan grupların mescitlerinde bugünden itibaren cemaatle namazlara başlanacağı açıklama edilmektedir.

Rusya Federasyonu: 14 Nisan itibariyle COVID-19 vaka sayısı 21 bin 120, hayatını kaybedenlerin sayısı 170 olarak açıklanmıştır. Yapılan toplam deneme sayısı 1,4 milyona ulaşmıştır. Sağlık Durumu Bakanı Mihail Muraşko, bir Rus şirketinin COVID-19 ilacı geliştirdiğini ve 10-12 gün içerisinde ilacın klinik denemelerinin başlatılacağını açıklamıştır.

Sırbistan: 14 Nisan itibariyle Covid-19 fazla toplam vaka sayısı: 4 bin 465, hayatını kaybedenlerin sayısı 94 olarak açıklanmıştır. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, ventilasyona ast hasta sayısı azalmaya ve daha az semptomlu olanların sayısı artmaya başladığında mucizevi halin iptal edileceğini söylemiştir.
Şili: COVID-19 toplam olgu sayısının 7 bin 917, ölü sayısının ise 92 olduğu, 2646 kişinin iyileştiği açıklanmıştır.

Yunanistan: Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, 25 yeni COVID-19 vakasının saptama edildiği, toplam vaka sayısının 2 bin 170’e çıktığı, ölü sayısının 101’e yükseldiği duyurulmuştur. Hükümet Sözcüsü Peças Mega TV’ye verdiği demeçte, COVID-19’a karşısında alınan kısıtlayıcı önlemlerin Mayıs başından itibaren kademeli ve uzun vadeli olarak kaldırılmaya başlanabileceğini, önümüzdeki birkaç gün için hükümetin ‘yol haritası’nın belirli olacağını bildirmiştir. İlk olarak, Mayıs başından 15 Haziran’a dek olan dönemi kapsayacak önlemleri açıklayacaklarını, aşamalı olarak bir takım ekonomik ve sosyal etkinlik sektörlerinin faaliyetine izin verileceğini, bazılarının ise kapalı kalacağını açıklama etmiştir.

Sıradaki Haber :  İdil'in kardeşi İpek'ten acı haber geldi

AB Dış İlişkiler Servisi (DİS) tarafından yapılan ‘Koronavirus: AB’nin Silahlı Kuvvetleri Arasında Bilgi Değişimini Kolaylaştırma Maksatlı Ödev Gücü’ başlıklı açıklamada, Yüksek Delege Borrell’in, COVİD-19 ile mücadelede sivil kurumlara desteklemek üzere gerçekleştirilen milli düzeydeki askeri yardımları teşvik etmek ve bu konudaki bilgi değişimini kolaylaştırmak için bir ödev gücü kurulması talimatını AB Dış İlişkiler Servisine verdiği; ödev gücünde AB Askeri Sekretaryasından ve gereklilik duyulan öteki kurumlardan uzmanların biraraya geleceği; aza ülkelerin internet platformu üzerinden taleplerini iletebilecekleri, en iyi uygulamalar ve katkı maddesi sağlayabilecek öteki hususlar hakkında tayin gücü ile data paylaşabilecekleri kaydedilmektedir.

Afrika Birliği (AfB): Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (Africa CDC) kadar Covid-19 salgınına dair yayımlanan son bilgilendirme notunda bulunan güncel verilerde, 14 Nisan 2020 itibariyle 52 Afrika ülkesinde toplam 15 bin 284 Covid-19 vakasının görüldüğü, virüsün yol açtığı komplikasyonlara alt olarak 815 vefat yaşandığı, 2 bin 895 kişinin ise iyileştiği bildirilmektedir.

Avrupa Konseyi: San Marino Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 15. maddesi dahilinde sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini askıya aldığına dair Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne bildirimde bulunmuştur. COVID-19 salgını çerçevesinde daha önce Gürcistan, Romanya, Ermenistan, Moldova, Letonya, Estonya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan derogasyon bildirimlerini AK Genel Sekreteri’ne iletmiştir. San Marino’nun bildirimiyle birlikte COVID-19 salgını gereğince AİHS 15. Maddeye istinaden derogasyon bildiriminde bulunan toplam ülke sayısı 10 olmuştur.

BM Cenevre Ofisi Basın Servisi kadar 14 Nisan 2020’de düzenlenen mutat basın toplantısında DSÖ Sözcüsü tarafından COVID-19 salgınına ilişkin olarak yapılan açıklamada özetle; DSÖ’nün ülkelere esas politika tavsiyesinin fazla sayıda deneme yapılması yönünde olduğu, ancak bu unsurları ulusal makamların hayata geçirebileceği, ABD’nin DSÖ için yalnızca mali katkı değil, bununla beraber bilim ve işbirliği bakımından da çok kayda değer bir ortak olduğu, dünya genelinde vakaların \%90 oranında Avrupa ve ABD’den kaynaklandığı, salgında tepe noktaya az önce varılmadığı, ÇHC için mevcut durumda en önemli tehlikenin dışarıyla benzer yeni vakaların ortaya çıkması olduğu, hastalığa karşı aşı geliştirilmesi konusunda kimsenin tarih veremeyeceği, aynı zamanda aşının 12 aydan daha kısa bir sürede geliştirilmesi beklentisinin gerçekçi olmayacağı belirtilmektedir.”

Musa Erdoğan
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu