Biyografi

Prof.Dr.Mehmet Çilingiroğlu

Mehmet Çilingiroğlu Biyografisi

California Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisidir.

Mehmet Çilingiroğlu, 2 Nisan 1970 tarihinde Denizli’da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Antalya’da okudu. 1983-1986 yılları aralarında lise eğitimini Antalya lisesinde tamamladı. Üniversite eğitimini ise 1986- 1993 yılları aralarında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını 1993- 1994 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Asıl Bilim Dalında yaptı. 1994- 1995 yılları aralarında ABD’de Virginia Commonwealth University’de eğitim aldı.

1995- 1997 yılları arasında ABD’de Virginia Commonwealth University’de İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi aldı. 2000-2004 yılları aralarında American Heart Association Bugher Fellow in Molecular Cardiology Baylor College of Medicine/Michael DeBakey Heart Center Kardiyoloji eğitimi aldı.

2004- 2006 yılları arasında San Antonio Teksas Afiyet Bilimleri Merkezi, Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezinde Girişimsel Kardiyoloji Üyesi olarak bulundu. bununla birlikte 2004- 2006 yılları aralarında San Antonio, Teksas Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Merkezi, Girişimsel Kardiyolojide Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

2006-2007yılları aralarında Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesinde Tezgâhtar Doçent olarak Kardiyovasküler Hastalıklar Bölümünde tahsis yaptı.

2010 yılında NorthShore Üniversitesi, Evanston Hastanesinde Yapı Kalp Hastalıkları Üyesi olarak bulundu. 2012 yılında Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesinde Kardiyoloji Anabilim Dalında Profesör oldu.

Üç kardeş olan Çilingiroğlu’nun, kendisi gibi bir kardeşi daha doktor, diğeri de öğretmendir.

İlkokul öğretmeninin “Bu çocuktan hiçbir şey olmaz” dediği Mehmet Çilingiroğlu, tıp dünyasında yaptığı buluşla bugün dünya tıp literatürüne girmiş isimlerden birisidir.

Mehmet Çilingiroğlu, 25 yılı aşkın bir süre ABD‘de tıp alanında çalıştı. 2012 yılından itibaren ABD’de Arkansas Kalp Hastanesi’nde klinisyen doktor ve bilim adamı olarak çalışmalarıa devam etti. ABD‘nin California Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. bununla beraber Türkiye’de de Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tahsis yapıyor.

Sıradaki Haber :  Bekir Coşkun

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, geliştirdiği ‘lazerli akıllı optik tomografi’ yöntemiyle kalpte by-pass’a son verdi. Kalp damarlarındaki tıkanıklıkları, hastanın vücudunda kesik işlemi yapılmadan uygulayabiliyor.

Bilim dünyasında geliştirdiği yöntemlerle kendinden söz ettirmeyi başaran Mehmet Çilingiroğlu, bir röportajı sırasında yaptığı çalışmalar hakkında

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif”Halihazırda Amerika’nın hasta memnuniyeti ve hasta tedavisi sonuçları açısından en önde gelen Little Rock’taki ünlü Arkansas Yürek Hastanesin’deyim. Kendime ait 32 milyon dolarlık araştırma fonum bulunmakta. Ve ayrıcs 25’in üstünde girişimsel kardiyoloji alanında Amerika, Kanada ve Avrupa’da patentlerim var. 2012 ylından bu yana Arkansas Yürek Hastanesi’nde klinisyen doktor ve bilim adamı olarak çalışmalarıma devam ediyorum.” demişti.

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, evlidir ve 2 oğlu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu