Kültür Sanat

Türkiye’nin dört kültürel değeri daha UNESCO yolunda

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen yoğun incelemeler neticesinde Türkiye göre 1’i milli, 3’ü çok uluslu dosya edinmek üzere toplam 4 unsurun UNESCO İnsanlığın Maddesel Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilmesi için başvuruda bulunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ulusal aday dosyası olarak ‘Hüsn-i Hat: İslami Güzel Yazı Sanatı’, müşterek olarak da Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan ile birlikte ‘Nehir Kültürü: Kimlik, Konukseverlik ve Sosyal Etkileşim Sembolü’, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile birlikte ‘Nasreddin Öğretmen Fıkraları Anlatma Geleneği’ ve Azerbaycan ile birlikte ‘Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı’ dosyalarını UNESCO’ya sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, yaptığı açıklamada UNESCO nezdinde etkin olarak gerçekleştirilen somut olmayan kültürel mirasın korunması çalışması ile kültürel değerlerin milli ve uluslararası düzeyde görünürlüğünün artırılması çalışmalarına sürat kesmeden devam edileceğini açıklama etti.

Türkiye’nin açıklanmış öğe sayısı 20’ye çıkacak

Türkiye, 18 unsur ile Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne taraf 178 ülke içerisinde listeye en fazla öğe kaydettiren birincil 5 ülke aralarında yer alıyor. Jamaika’nın başkenti Kingston’da bu yıl 30 Kasım-5 Aralık tarihleri aralarında gerçekleştirilmesi planlanan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi 15. Toplantısı’nda daha önce sunulan iki unsurun daha listeye eklenmesi ile sayının 20’ye ulaşması bekleniyor. Söz konusu bu dosyalar Türkiye’nin moderatörlüklerinde İran, Azerbaycan ve Özbekistan ile birlikte iki taraflı dosya olarak sunulan ‘Minyatür Sanatı’ ile Kazakistan ve Kırgızistan ile sunulan ‘Geleneksel Akıl ve Strateji Oyunu: Mangala/Köçürme’.

Muhakkak Kuvat
 

Sıradaki Haber :  78 yaşında üçüncü evliliğini yapabilmek için otobüs duraklarını ilanlarla donattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu