Biyografi

Berkant Akgürgen

Berkant Akgürgen Biyografisi

Müzik dünyasında Berkant olarak bilinen Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 yılında Ankara’da Elmadağ ilçesine emrindeki bir belde olan Hasanoğlan’da doğmuştur. Babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitüleri’ndeki görevi sebebiyle ilkokulu Hasanoğlan’da, orta okulu Bilecik’ de okur.Ortaokul sıralarında ilk olarak ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi’nden Denizli Lisesi’ne yatılı geçer. Denizli Lisesi’nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri ile piyano çalmaya başlar. Ankara’ya dönüp Kurtuluş Lisesi’nden 1956 da mezun olur. On dört yaşında Dean Martin, Frank Sinatra ve Nat King Cole ağırlıklı şarkılardan oluşan geniş bir repertuara sahipti.
Sahneye öncelikle 1957‘de Üstün Poyrazoğlu Orkestrası ile Bahçonu’nda çıktı. 1960’da Jüpiter Kenteti adında bir orkestra kurarlar ve Ankara’da farklı alanlara yönlendirilmiş gece klüplerinde sahneye çıkmaya başlarlar. Gitarda Yurdaer Doğulu, kontrbasta Attila Özdemiroğlu, piyanoda Ertuğrul Çayıroğlu gibi müzisyenlerle çalışıyordu. 1957 sonlarına doğru Ankara Radyosu’nda haftalık programlarda şarkı söyledi.

1960‘ta bahriye eri olarak askere gitti. Bandoya seçildi ve İstanbul’da tenor saksafon dersleri almaya başlar arkasında üç takvim askerliği boyunca tenor saksofon çaldı.

1964’te askerlik bitiminde Ankara’ya döner, Yurdaer Doğulu ile yeni bir orkestra kurup çalışmaya başlarlar. İstanbul’da Kulüp Fuaye’den teklif alırlar ve İstanbul’a gelirler. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nın solistliğine geçer ve Kamuran Akkor ile sahneyi paylaşırlar. 1966 yılında İlk plağı “Cici Pabucum Cici“yi yaptı. Aynı sene daha sonraları Sezen Cumhur Önal ile çalışmaya başlar ve “Evvel Vakit İçinde”yi plak yaptı. Gerisinde “Ah Kızlar“, “Bir İçim Su“, “Doğum Günün Kutlu Olsun“, “Sana Gönül Verdim” adlı şarkıları ile hit oldu.

Sıradaki Haber :  Bensu Soral

1966 yılında kulüp çalışmalarını bırakır ve gazino çalışmalarına başlar.

1967’yılının Eylül ayında bir Metin BükeyTeoman Alpay şarkısı olan “Samanyolu”nu seslendirdi. “Samanyolu” adlı bu şarkının 45’lik plağı bir milyonun üzerinde rekor satmak yaparak Berkant‘a platin plak kazandırdı. “Samanyolu” Berkant ile özdeşleşir ve günümüzde bile hala popülerliğini koruyan bir tutam olur.

Samanyolu“dan daha sonra film ve plaklara Türkçe beste çalışmaları yapar. “Nisan Yağmuru”, “Mevsim Bahardı”, “Hayat Sevince Hoş”, “Bülbül Yuvası” gibi incelemeler yapar. bu vesileyle film teklifi alır ve Gönül Yazan ile “Trafik Belma” filmini yaparlar.

1975 yılında son plak çalışması olan “Fani Dünya – Izdırap Çocuğu” yayınlanır.1980’li yıllarda gazinoların azalması ve taverna çalışmalarının çoğalması nedeniyle Avrupa turneleri ve otel gece kulüplerinde programlar yapmaya başlar.

Yedi filmde baş rol oynadı. 80 45’lik plak, 1 longplay doldurdu. 1993’te hit şarkılarından oluşan bir kaset ve CD’si yayımlandı.

Pop müziğimizin öncü sanatçılarından biri olan Berkant sahne çalışmalarını uzun süredir Mersin‘de sürdürdü.

Berkant, ‘Hanımefendi Üçgenin Taban Olmayan Kenarı’ lakaplı Serpil Örümcer‘le 1972‘de yaptığı evliliği için “En büyük hatayı Serpil’le evlenmekle yaptım” diye değerlendirdi. Bu evliliği bir sene sürmüştü.

Bir süre akciğer kanseri tedavisi görebilen 74 yaşındaki şarkıcı Berkant Akgürgen, 1 Ekim 2012 sabahı İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Evlilikleri :
1.evliliği :1972 yılında “Bayan Bacak” lakaplı Serpil Örümcer‘le evlendi. Bir yıl daha sonra 1973 yılında boşandı.Bu evliliğinden Fulya Akgürgen (d.1973) adında bir kızı var.
2.evliliği : 1975 yılında Engin Akgürgen ile evlendi. Bu evliliğinden biri Hikaye Akgürgen adında almak üzere iki oğlu var.

Berkant – Samanyolu :
Sen kalbimin mehtabısın güneşisin
Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Sıradaki Haber :  Benazir Bhutto

Ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllardan beri düşmeyecek

Uzaklara kaçıversek seninle biz
Birgün elbet göze gelir bu sevgimiz
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu