Biyografi

Bülent Özveren

Bülent Özveren Biyografisi

Televizyon sunucusu ve spor spikeri

Bülent Özveren, 1943 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdikten, orta okulu Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, lise eğitimini ise yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Gerisinde 1962 yılında İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu ve üçüncü sınıfa dek bu fakültede öğrenim fark etti.

1964 yılında TRT’nin açtığı ilk “prodüktörlük” sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu’ndaki kursu birincilikle tamamladı.

31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosu’nda göreve başladı. 1966 yaz aylarında İzmir Radyosu’ndan aldığı davet üstüne İzmir’e gitti ve askerlik görevi dahil yedi yıl bu radyoda çalıştı. TRT’de uzun bir vakit televizyon sunucusu olarak çalışmış ve 1972 senesinde spor spikerliği yapmaya başlamıştır. 1972 yılında TRT Haber Dairesi’nin açtığı “spor spikerliği” imtihan ve kurslarına katıldı ve diplomalı “spor spikeri” oldu.

Hukuk Fakültesi’nden kaydını alarak İzmir’de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi oldu ve Ege Üniversitesi’nden 1971 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu’nda ilk canlı TV yayınları gerçekleştirdi.

Askerlik görevini Değiştirme Subay olarak İzmir’de 1973 yılında yaptı. 1974 yılı başından itibaren 6 ay zaman ile Ankara Televizyonu’ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan “Spor Stüdyosu” programlarını sundu.

1974 yılında üstüne Ankara’ya gitti ve TRT tarihinde başlangıçta başlatılan canlı sabahleyin programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. 1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu kadrolu yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında devir aldı. 1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu kadrosuna geçti ve bir yıl süre ile çalıştığı İstanbul’da müsabaka programları hazırladı ve sundu.

Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren, 1975 yılından beri 2012 yılına dek Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak Türkiye ve Avrupa finallerini naklen sundu. TRT aldığı kararla 2013 yılında İsveç’te yapılacak, “58. Eurovision Şarkı Yarışması”na katılmayacağını açıkladı. Eurovision’un kalıcı anlatıcısı, senede bir gün Eurovision mesaisi yapan Bülent Özveren işsiz kaldı !

Sıradaki Haber :  Prof.Dr.Akın Kaya

1982 yılında TRT’den istifa etti ve sırası ile Gelişim Yayınları’nda yayımcı ve Cen ajans reklam şirketinde alıcı temsilcisi olarak çalıştı.

1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak tahsis yaptı. 1986 yılından 1998 yılına değin kesintisiz TRT’de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, TÜRVAK’ta sunucu-spiker bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da değişik kurslarda öğretmenlik yaptı.

İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi’nde “spiker-sunucu” bölümlerinde usta eğitici olarak derslere girdi ve etkili ve hoş Türkçe söylev konularında değişik üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

2002 yılı başında bir zaman Ege Televizyonu’nda genel müdür olarak çalıştı.

Haziran 2013 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 11. defa düzenlenen Türkçe Olimpiyatı’nı Bülent Özveren sundu.

2013 yılının sonunda yeni yayın döneminde Show TV’de yayınlanacak olan “Bir milyon kimin” adlı müsabaka programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile birlikte Bülent Özveren de jüri üyeliği yapacak.

Bülent Özveren, 2 Ocak 1970 tarihinden beri kendi gibi televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu