Biyografi

Beyazıt Öztürk

Beyazıt Öztürk Biyografisi

Türk şov yapan, talk-show programı sunucusu, komedyen, aktör, radyo programcısı. Üniversite yıllarında tutku ettiği radyo programı sunuculuğundan, modern kültürün yeni misafir etme stillerinden biri haline gelen stand-up‘çılığa ve oradan televizyon ekranlarına sıçrayan acayip bir kariyere sahip olan Öztürk; ironik bir biçimde “r” harfini telaffuz edememesine rağmen program sunuculuğu yapmış ve beklenilenin aksine büyükçe alaka görmüştür. Eğlence ve komedi unsurlarına ağırlıklı olarak yer verdiği talk-show’unu yıllardır sürdürmekte ve popüler kültürün bir parçası olmasına karşın, değişmeyen çizgisiyle Türk halkından büyük alkış toplamaktadır. Sahne ve televizyon hayatının başlangıcından beri “Beyaz” takma adını kullanmaktadır.
Beyazıt Öztük, 12 Mart 1969 yılında Bolu‘da, memur bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Aslen Artvin‘lidir. Babasının polis olması nedeniyle, ilk ve orta öğrenimini Anadolu‘nun ayrı illerinde tamamladı. O zamanlar iki kademeli olarak yapılan üniversite antre sınavının birincil aşamasını geçip ikincisini kazanamayınca, resim yeteneğini değerlendirebileceği düşüncesiyle güzel sanatlara yöneldi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Hoş Sanatlar Fakültesi’nin Seramik-Heykel bölümünü kazandı. aynı zamanda lisanlı basketbolcu olan Öztürk, üniversite eğitimini sürdürürken, bir yana da radyo programcılığıyla ilgilenmeye başladı. Özel televizyon kanallarının ve radyoların sayısının tez arttığı bir dönemde, ev arkadaşıyla birlikte Eskişehir radyolarında çalışmaya başladı. Oysa “r” harfini telaffuz edememesi sebebiyle, sunuculuk ricası reddedildi ve sadece program hazırlamakla yetindi. yine de kuralları aşarak sesini dinleyicilere ulaştıran Öztürk, bambaşka ve esprili tarzıyla alkış topladı. Sonrasında, konut arkadaşının kurduğu “Genç Radyo“da program sunmaya devam etti ve arkadaşlarıyla birlikte, siyasi içerikli bir espri dergisi olan “Gına“yı çıkarmaya başladı. “Beyaz” takma adını ilk kez bu dergi için çizdiği karikatürlerin aşağıda kullandı. Eskişehir’de geçirdiği bu dönemde, iki heykel, iki seramik, bir karikatür sergisi açan Öztürk, son olarak da bir karma seramik sergisine katıldı.

Sıradaki Haber :  Burcu Kaya

Ömer Karacan‘ın kurduğu Radyo Klas‘tan gelen öneri üstüne, amatör radyocunun yolu istanbul’a düştü. Burada, “Gece Tavuğu” adlı bir programıyla profesyonel yayıncılığa başladı ve geniş bir dinleyici kitlesi oluşturdu. Tekrar Karacan kadar, 1995‘te kurulan Number One TV‘ye geçen Öztürk’ün yıldızı burada parladı. Webcam yoluyla stüdyodan, “Beyaz” adıyla canlı yayın yapmaya başladı. Programında yüzünün görünmediği, karanlık bir silüetten izleyiciye seslendi ve büyük ilgi fark etti. 90’lı yılların ortalarında, kariyerinde radyoculukla başlayan bu süreç, televizyon programları ve stand-up şovlarıyla devam etti.

Number One TV’de geçirdiği uzunca bir zamandan sonradan, başka bir televizyon programı için Kanal 6‘ya geçti. Oysa, Beyazıt Öztürk’ün adının ülke çapında bilinir hale gelmesinin nedeni olan ana program, -günümüzde de halen yayınlanmakta olan- “Beyaz Show“dur. Bir “talk-show” niteliğinde olan programın ilk konukları, Hande Ataizi ve Yılmaz Erdoğan‘dı. Beyaz Show, komedi ve ağırlama unsurlarını da içermesndı. İlk olarak Kanal D‘de yayınlandıktan sonra Star TV‘de ekranlara gelmeye başladı. Televizyon çalışmalarının yanı sıra 1999 yılında, “Gemilerde Talim Var” adlı üstelik türkü albümü çıkardı. Öztürk, birçok televizyon kanalında farklı programlar da sundu. TRT‘de 5+1 Talih Topu ve Kanal D’de “Aileler Yarışıyor” adlı müsabaka programının sunuculuğunu yaptı. sırası gelmişken birincil göz ağrısı olan radyoculuktan vazgeçmeyerek, Best FM ve Radyo D‘de program yapmaya devam etti.

1997 yılında, yapımcılığını Atıf Yılmaz‘ın üstlendiği, Haluk Bilginer ve Türkan Şoray‘ın başrolünü paylaştığı “Nihavend Mucize” adlı filmde oynayarak, sinema sektöründe de yer almaya başladı. 2002‘de Kanal D’de yayınlanan “Biz Size Aşık Olduk” adlı dizide Cem rolüyle ve 2004‘te yine benzer kanalın “Karım ve Annem” dizisinde Levent rolüyle ekranlarda karşımıza çıktı. Çoğu reklam ve müzik klibinde oynamasının yanında, Aktüel dergisinde, “Kardan Adam” adını verdiği bir köşe için makaleler yazmaya başladı.

Sıradaki Haber :  Burcu Güneş

2005 yılında, “O Hemen Mahkum” adlı filmdeki rolünün arkasında, yeniden aynı yıl, Haluk Bilginer‘le birlikte “Hacivat Karagöz Niçin Öldürüldü?” filminde, tam anlamıyla oyunculuk yeteneğini sergileme fırsatı buldu. Bu filmdeki performansıyla, Sadri Alışık namına düzenlenen sinema ödüllerinde, “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödüle bedel görüldü.

Beyazıt Öztürk, keza Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesidir.

2006 yılında bir anjiyo ameliyatı geçiren Beyazıt Öztürk, 2006 – 2007 yılları aralarında ise Kadir Çöpdemir ile birlikte “Biri Bana Anlatsın” programını hazırlayıp sundu. 1996 yılından beri de “Beyaz Show” adlı Gösteri programını sundu. Şov programının bünyesinde, youtube muadili bir üretim olan, 6 Haziran 2006 tarihinde kurduğu “pikniktube” adlı bir internet sitesini de yürütüyor.

Tiyatro :
2005 – Yıldızların Aşağı (Müzikal oyun)

Filmleri :
1992 – Mahallenin Muhtarları (Kendisi) (TV Dizisi)
1997 – Nihavend Mucize (Nejat)(TV Dizisi)
2000 – Yedi Numara (Davetli Oyuncu) (TV Dizisi)
2001 – Dansöz (Taksi Şoförü)(Sinema Filmi)
2002 – En Son Babalar Duyar (Davetli Oyuncu-Kendisi) (TV Dizisi)
2002 – Reyting Hamdi (Beyaz) (TV Dizisi)
2002 – Sır Çocukları (Beyaz) (Sinema Filmi)
2002 – Unutma Beni (Kendisi)(TV Dizisi)
2002 – Biz Size Aşık Olduk (Cem)(TV Dizisi)
2004 – Karım ve Annem (Levent)(TV Dizisi)
2005 – O Şu Anda Hükümlü (Beyaz) (Sinema Filmi)
2006 – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (Hacivat)
2009 – Kurtlar Vadisi Pusu (Misafir oyuncu) (Dizi)
2011 – Eyyvah Eyvah 2 (Kendisi) (Sinema Filmi)
2011 – Başrolde Aşk (Kendisi) (TV Dizisi)
2012 – Yalan Dünya (Rıza)(Dizi)
2015 – Nadide Hayat (Konuşan Balık Seslendirmesi) (Sinema Filmi)

Albüm :
1997 – Beyaz Türküler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu