Kültür Sanat

Gelecek tatil rotalarınıza büyük kasaba efsaneleri yön verecek

Tatil ve yolculuk özlemi çekerken; zamanınızı dinç günlerde gerçekleştireceğiniz tatil planlarınızı kurgulamakla değerlendirebilirsiniz. obilet.com da tarih her tarafında kültürel geleneklerin nesilden nesile aktardığı şehir halkı efsanelerini sizler için bir araya getirdi.

Yapılan listeye göre turistlik yerlerin hikayeleri şu şekilde;

Kazdağları – Sarıkız Efsanesi

Bol oksijeni ile görülmeye değerinde Kazdağları doğal güzelliklerinin yanı sıra; Sarıkız efsanesiyle de ünlüdür. Rivayete göre, ‘köylerden birinde genç ve hoş bir kız yaşarmış. Evlenmek istemeyen hoş kızın adı köydeki gençler göre kötüye çıkarılmış. Dedikodulardan sonradan babası namusunu temizlemek için kızını dağa götürüp ölüme terk etmiş. Yıllar yılar sonradan kızının yaşadığını duyan baba derhal dağa çıkmış. Sarıkızın dağdan bir elini uzatıp testisine denizden su doldurduğunu gördüğünde ermiş olduğunu anlamış’.

Mersin – Ashâb-ı Kehf (Yedi Uyurlar)

Mersin’deki Ashab-ı Kehf mağarası Yedi Uyurlar’ın kaldığına inanılan mağaralar arasında en ünlüsüdür. Müslüman ve Hristiyan inancına göre, Yedi Uyurlar’ların 200 sene bu mağarada uyuduğuna inanılır. Zulme uğrayan ve idama hükümlü edilen yedi genç kaçıp, Yedi Uyurlar mağarasında saklanırlar. Rivayete göre mağarada uykuya dalan 7 genç 200 yıldan artı burada kalırlar. Bir gün içlerinden biri mağaradan çıkıp çarşıya gidince bunun bir efsane olduğunu anlarlar.

Şanlıurfa – Balıklıgöl

Şanlıurfa, Göbeklitepe efsanesiyle Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken lokasyonlar aralarında yer alırken, UNESCO, Göbeklitepe’yi en eski mesken yeri olarak kabul ediyor. Efsanevi hikayeleriyle turistler için merak uyandıran Balıklıgöl ise rivayete kadar; Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak biliniyor. Anlatılan hikayelerin iki taraflı özelliği, Hz. İbrahim’in atıldığı ateşin suya, odunların ise balığa dönüşmesidir. Türkiye ve dünyada Balıklıgöl’ün bu kadar merak edilip ziyaret edilmesinin sebebi balıkların tanrısal olduğuna inanılmasıdır.

Manisa – Ağlayan Kaya

Sıradaki Haber :  Kapadokya’da balonlar gökyüzü ile yeniden buluşuyor

Doğal güzellikleri ve ‘Gözü Yaşlı Kaya’ efsanesiyle seyahat severlerin rotaları aralarında bulunan Manisa, görülmeye değer lokasyonlar arasında. Rivayete kadar; yarı tanrı Tantalus‘un kızı Niobe’nin 14 çocuğu olur. Zeus’la evli olan arkadaşı Hera’nın da 2 çocuğu olur. Bu durumu küçümseyen Niobe, halkı kendisine tapması ve Hera’yı cezalandırması için ayaklandırır. Zeus ve Hera’nın çocukları da intikam almak için Niobe’nin tüm çocuklarını öldürürler. Ağlamaklı Kaya efsanesi, Zeus’un Niobe’nin acısını dindirmek için taşa çevirmesini simgeler.

Amasya – Uygunca Kız – Aynalı Mağara Efsanesi

Aynalı Mağara, yıllar öncesine dayanan hikayesiyle Amasya’daki mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Şehir efsanesine göre, kralın dünyalar güzeli kızı varmış. Kral Uygun Bir Şekilde’yi evlendireceğini duyurunca, kendine güvenen her delikanlı talip olmuş. Ancak kızın yüzündeki örtüyü kimse açmaya yiğitlik edememiş. Bir gün yoksul bir delikanlı Uygun Bir Şekilde’ye talip olmuş ve yüzündeki örtüyü açmış. O anda heryeri büyük bir ışık kaplamış. Güzelce ile delikanlı orada ölmüşler. İki genç kaya mezar içerisine farklı odalara gömülmüşler. Hala ne süre güneş çıksa bu kaya mezarın dışı Adilane Kız’ın yüzü gibi parlarmış.‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu